Współzałożyciel FTX również uniknie więzienia mimo aktywnego udziału w spisku SBF-a

Gary Wang, współzałożyciel giełdy kryptowalut FTX, nie trafi do więzienia dzięki współpracy z władzami. Zeznania Wanga odegrały kluczową rolę w procesie przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi, założycielowi FTX. Co doprowadziło do tej decyzji i jakie były skutki upadku giełdy?
  • Gary Wang przyznał się do oszustwa w grudniu 2022 roku, współpracując z władzami, co pomogło w skazaniu Sama Bankmana-Frieda na 25 lat więzienia,
  • Wang uznany za "najłatwiejszego do współpracy świadka", dostarczył krytyczne dowody na specjalne przywileje przyznane Alameda Research, które przyczyniły się do upadku FTX.

Współpraca Gary'ego Wanga i kulisy upadku FTX

Gary Wang, będący dyrektorem ds. technologii w FTX, miał znaczący wkład w ujawnienie nadużyć w funkcjonowaniu giełdy kryptowalut. Po przyznaniu się do zarzutów oszustwa w grudniu 2022 roku, Wang rozpoczął współpracę z prokuraturą, dostarczając kluczowe dowody w sprawie kryminalnej przeciwko byłemu szefowi FTX, Samowi Bankmanowi-Friedowi.  Prokuratorzy uznali Wanga za jednego z najbardziej pomocnych świadków, wskazując na jego szczegółowe zeznania dotyczące preferencyjnych warunków przyznanych Alameda Research – spółce powiązanej z FTX.  Zeznania te pokazały, jak firma mogła potajemnie korzystać z kont giełdy, co doprowadziło do kryzysu płynności i ostatecznego bankructwa. Dzięki swojej współpracy Wang uniknął kary więzienia, co podkreśla sędzia Lewis Kaplan, określając jego działania jako "właściwe".

Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia

W przeciwieństwie do Wanga, były dyrektor generalny FTX, Sam Bankman-Fried, otrzymał surową karę – 25 lat pozbawienia wolności oraz zobowiązanie do zwrotu 11 miliardów dolarów na rzecz inwestorów i pożyczkodawców. Mężczyzna ten został uznany winnym siedmiu zarzutów karnych, w tym oszustwa telekomunikacyjnego i manipulacji papierami wartościowymi. Upadek FTX pociągnął za sobą konsekwencje dla innych byłych dyrektorów. Nishad Singh, były dyrektor ds. inżynierii, uniknął więzienia, otrzymując jedynie wyrok w zawieszeniu za współpracę z prokuraturą. Caroline Ellison, była współdyrektor generalna Alameda Research, została skazana na dwa lata więzienia, również po współpracy z władzami. Najcięższą karę poza Bankmanem-Friedem otrzymał Ryan Salame, były współdyrektor generalny FTX Digital Markets – 7,5 roku więzienia.

Komentarze

Ranking giełd