W zeszłym tygodniu Mozilla ogłosiła, że nie będzie już przyjmować darowizn w kryptowalutach typu proof-of-work, powołując się na wysokie zużycie energii tego typu aktywów. Zamiast tego będzie przyjmować tylko kryptowaluty proof-of-stake, które są mniej energochłonne.
Od 10 stycznia do 12 kwietnia Wikimedia Foundation przeprowadziła ankietę wśród społeczności, w której zapytała, czy powinna przestać przyjmować darowizny w kryptowalutach. Spośród 326 głosujących, 71,17% (232 vs 94) odpowiedziało twierdząco. Administrator i steward Wikipedii "Vermont" napisał:An update to our policy on accepting cryptocurrency donations.
We got it wrong, we heard you, and we've evolved. //t.co/0bSThVJsCC — Mozilla (@mozilla) April 7, 2022
Te wyniki wskazują na ogólne poparcie społeczności, przy czym znacząca mniejszość jest przeciwna. Dlatego społeczność Wikimedia prosi Fundację Wikimedia o zaprzestanie przyjmowania darowizn w kryptowalutach.Fundacja Wikimedia stworzyła ankietę po propozycji rezygnacji z krypto darowizn przedstawionej przez Molly White, wieloletnią redaktorkę Wikipedii posługującą się pseudonimem GorillaWarfare.
what's that rumbling noise in the distance, slowly growing louder, you ask?
it is the stampede of crypto zealots who have never once donated to the wikimedia foundation, shouting "guess i'll take my money elsewhere!" — Molly White (@molly0xFFF) April 13, 2022
Krypto darowizny Wikipedii
Fundacja Wikimedia zaczęła przyjmować Bitcoiny w 2014 roku i już w pierwszym tygodniu pozyskała 140 000 dolarów. W ostatnim roku podatkowym organizacja otrzymała nieco ponad 130 000 dolarów w cyfrowych aktywach od 347 darczyńców. Julia Brungs z Wikimedia Foundation napisała we wpisie na blogu:Nigdy nie posiadaliśmy kryptowalut i codziennie przeliczamy darowizny na walutę fiat (USD), co nie ma znaczącego wpływu na środowisko.Wielu krytyków kryptowalut wskazuje na ogromne ilości energii zużywanej do tworzenia i utrzymywania cyfrowych walut i wsparcia ich sieci. Ten wpływ na środowisko spowodował powstanie silnego ruchu anty-NFT w grach. W styczniu przypomnienie przez Mozillę na Twitterze, że przyjmuje darowizny w kryptowalutach, spotkało się z szybkim odzewem, w tym ze strony samego współzałożyciela firmy - Jamiego Zawinskiego. Nazwał on osoby związane z kryptowalutami "niszczącymi planetę oszustami Ponziego".
Ale zwolennicy kryptowalut szybko zwrócili uwagę na dobro, które z nich wynikło. Od lutego ponad 100 milionów dolarów w kryptowalutach zostało przekazanych rządowi ukraińskiemu i tamtejszym organizacjom pozarządowym. W tej liczbie znajduje się prawie 5 mln dolarów w ETH od współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina. Alex Bornyakov, ukraiński wiceminister ds. transformacji cyfrowej napisał na Twitterze:Hi, I'm sure that whoever runs this account has no idea who I am, but I founded @mozilla and I'm here to say fuck you and fuck this. Everyone involved in the project should be witheringly ashamed of this decision to partner with planet-incinerating Ponzi grifters.
— j͕̠̦̪͕̓͛̊̾̄ͅw̧̧̳̪̘͊̋͗̾͢͠z̢̘̞͈̺̞̩̓̽̐̋͗̆̋̚͟͜ (@jwz) January 3, 2022
Kryptowaluty okazały się prawdziwym ratunkiem dzięki swojej łatwości użycia. My w @mintsyfra sprawiliśmy, że datki kryptowalutowe stały się jeszcze łatwiejsze.
Crypto proved to be a real life saver thanks to its ease of use. We at @mintsyfra made crypto donations even easier. Together with @everstake_pool and @FTX_Official we announce //t.co/8LsgXj0HSB — a website where you can donate crypto to save Ukraine.
— Alex Bornyakov (@abornyakov) March 14, 2022
Komentarze