Warp Finance wprowadza wyrocznie Chainlinka

Warp Finance, protokół pożyczkowy DeFi, który wkrótce po premierze został zhackowany na 8 milionów, przygotowuje się do ponownego uruchomienia. Tym razem projekt zintegruje wyrocznie Chainlink.  Włączenie wyroczni Chainlink ma służyć jako ochrona przed podobnymi naruszeniami. Pożyczki flash wykorzystują funkcję, która pozwala na pożyczanie nieograniczonej ilości środków, o ile jest ona zwracana w obrębie tego samego bloku Ethereum. Według zespołu, eksperci ds. bezpieczeństwa ustalili, że główną przyczyną hacku była właśnie wyrocznia cenowa. Kwestia ta została spotęgowana faktem, że Warp Finance wykorzystał tokeny dostawców płynności jako zabezpieczenie. Ta cecha jest jedną z głównych atutów protokołu, ponieważ pozwala na wykorzystanie tokenów przynoszących zysk jako zabezpieczenia. W ten sposób łączy się zarówno zysk z opłat, jak i zysk od pożyczkobiorców korzystających z protokołu. Według "whitehat" hakera DeFi - Emiliano Bonassiego, hack opierał się na fakcie, że Warp Finance nie obliczył prawidłowo wartości bazowej tokenów puli. Nowy protokół będzie wykorzystywał kanały cenowe Chainlink dla wszystkich kluczowych funkcji - w szczególności dla wartości tokenów LP używanych jako zabezpieczenie.

Wyrocznie muszą pokryć jak największą część rynku

Chainlink i jego założyciel, Sergey Nazarov, często nieugięcie twierdzili, że wyrocznie cenowe muszą zaspokajać jak największą część rynku. W rzeczywistości wiele z nich jest bliżej manipulacji rynkowej niż zwykłe błędy w oprogramowaniu. Incydentom takim jak listopadowa nadmierna likwidacja Compounda można było zapobiec dzięki większemu pokryciu rynku. Compound polegał wyłącznie na cenach z Coinbase i Uniswap, które tymczasowo podawały bardzo zawyżone wartości dla Dai. Na pytanie, dlaczego Warp Finance początkowo nie korzystał z Chainlinka, jeden z rzeczników odpowiedział:
"Wyrocznie Uniswap były opcją dla wielu projektów, które szukają kanału cenowego dla różnych przypadków użycia. W związku z tym uruchomiliśmy podobnie jak inne platformy pożyczkowe fazę próbną, z możliwością późniejszej aktualizacji".
Rzecznik zauważył ponadto, że znaczna część projektów DeFi nie korzysta z Chainlink i uważa, że ponowne uruchomienie "daje naszym użytkownikom o wiele większy spokój co do bezpieczeństwa naszego protokołu". Warp Finance przygotował również plan kompensacyjny dla użytkowników, którzy zostali dotknięci problemem, odzyskawszy już 73% skradzionych środków.

Komentarze

Ranking giełd