Uwaga na Weed Profit System – wzrost aktywności scamów na YouTube

Na YouTube zaczęły pojawiać się reklamy SCAM'ów, które poprzedzają odtwarzanie nagrań. Wśród nich można wyróżnić fałszywe boty tradingowe, nieuczciwych brokerów i oszustwa typu "crypto giveaway". YouTube, któremu często zdarza się blokować kontent związany z kryptowalutami, przykłada najwyraźniej mniejszą wagę do radzenia sobie z oszustwami inwestycyjnymi. Do tej pory na platformie popularne były scamy typu "crypto giveaway", które polegały na przejmowaniu kanałów z dużą liczbą subskrybentów, a następnie zmienianiu ich nazw, tak aby sprawiały wrażenie należących do znanych firm lub osób. Kolejnym etapem były live streamingi, podczas których wykorzystywano dawne wypowiedzi lub nagrania ze znanymi osobami, np. Elonem Muskiem. Na ekranie lub w opisie nagrania zamieszczano przy tym informacje, że wysłanie kryptowalut na adres określonego portfela gwarantuje ich podwojenie. Pomimo dość czytelnego oszustwa zdarzało się, że tego rodzaju streamingi śledziło po kilkadziesiąt tysięcy osób naraz. Do rzadkości nie należały także wpłaty, trafiające do portfeli scamerów. Wśród publicznych osób wykorzystywanych w tego rodzaju oszustwach wymienić można takie postacie jak: Bill Gates, CEO spółki Ripple - Brad Garlinghouse (który pozwał za to YouTube'a), czy wspominany wcześniej Elon Musk. Teraz tego rodzaju nagrania pojawiają się jednak nie tylko jako streamingi na przejętych kontach. Ich skrócone do 2 lub 3 minut wersje atakują również jako reklamy, które wyświetlają się przed odtwarzaniem nagrań na platformie.

Weed Profit System

Wśród reklam na YouTube zaczęły pojawiać się także materiały prowadzące do fałszywych botów tradingowych. Jednym z nich jest Weed Profit System, który podaje się za platformę do handlu "śmieciowymi akcjami marihuany". Oto reklama Weed Profit System (z kanału Bogaty rolnik 2020), która według liczby wyświetleń została już odtworzona ponad 660 tysięcy razy (odtwarza się po przejściu do YouTube):
Reklama prowadzi na stronę weedprofitsystem.com. Aby zarejestrować się na niej wystarczy podać nieprawdziwe dane, takie jak adres maila 1224@pl.pl. Nie są one weryfikowane. Po przejściu przez etap rejestracji trafimy do głównego panelu, w którym staje się jasne, że stronę obsługuje broker Stocklux. Na stronie scambroker.com możemy przeczytać, że jest to nowy SCAM z rodziny fałszywych domów maklerskich. Stocklux zostało powołane do życia w maju tego roku i nie jest licencjonowane przez żaden, znany na świecie, nadzór finansowy w rodzaju KNF lub FCA. Więcej o tego rodzaju "brokerach" pisaliśmy w tym miejscu (link).

Drobna wpłata

Aby sprawdzić dokąd zaprowadzi nas procedura zlecenie płatności, postanowiliśmy wybrać opcję zasilenia konta. Jedną z nich była bramka płatności Cashir. Procedura, przez którą można przejść nie podając ani jednej prawdziwej (lub nawet czytelnej) informacji, prowadzi do zlecenia przelewu: Jak widać przelew ma trafić do litewskiej firmy UAB FUSELMA, która rzeczywiście znajduje się w lokalnym rejestrze spółek i zatrudnia 1 osobę.

Komentarze

Ranking giełd