Twórca Tornado Cash skazany na lata więzienia. Smutny dzień dla branży DeFi

Programista związany z popularnym mikserem kryptowalut - Alexey Pertsev - został skazany przez holenderski sąd na 64 miesiące pozbawienia wolności za rzekome pranie brudnych pieniędzy o wartości około 1,2 mld dol. Branża wirtualnych walut twierdzi, iż wyrok ten jest niesłuszny.
  • Popularny mikser kryptowalut Tornado Cash był często wykorzystywany przez przestępców do prania brudnych pieniędzy. W 2022 r. rząd Stanów Zjednoczonych umieścił go na czarnej liście,
  • Programista z Tornado Cash - Alexey Pertsev - spędzi ponad 5 lat w więzieniu, zgodnie z werdyktem wydanym przez holenderski sąd.

Twórca Tornado Cash trafia za kratki

14 maja br. holenderski sędzia uznał programistę z Tornado Cash Alexey’a Pertseva za winnego prania pieniędzy. 31-letni Rosjanin został skazany na 64 miesiące pozbawienia wolności. Władze uznały oskarżonego za winnego, uwzględniając to, że Tornado Cash nie stanowił żadnej bariery dla przestępców. W rzeczywistości mężczyzna ten przebywał w areszcie od sierpnia 2022 r., kiedy to został aresztowany na terenie Holandii, po tym, gdy rząd USA umieścił wspomniany wyżej kryptowalutowy mikser na czarnej liście. Nie wydaje się jednak, aby czas, który Alexey Pertsev dotychczas spędził w więzieniu, był już wliczony do wyroku.  Zgodnie z aktem oskarżenia przedstawionym przed rozprawą, między 9 lipca 2019 r., a 10 sierpnia 2022 r. oskarżony powinien był przynajmniej podejrzewać, że Tornado Cash, dla którego stworzył protokół kryptograficzny, wykorzystywany jest do prania brudnych pieniędzy. 

Sprzeciw branży kryptowalut 

Wspomniany wyrok zapadł mimo tego, iż Tornado Cash stanowi protokół mieszania wirtualnych walut, który nie podlega nadzorowi. Wobec tego nie istnieje osoba, czy podmiot za niego odpowiadający i mogący go kontrolować. Mimo to, to właśnie jego twórca został ukarany. Stworzył on bowiem narzędzie, z którego z chęcią korzystały różne grupy przestępcze.  Co ciekawe, nie było żadnych dowodów, które wskazywałyby na wkład Alexey’a Pertseva w aktywne ułatwianie jakichkolwiek transakcji dokonywanych przez przestępców i oszustów. Sprawa ta wywołała obawy wśród innych twórców kodów open source. Mogą oni bowiem w podobny sposób być karani w przyszłości. W marcu br. prokuratorzy argumentowali jednak, iż oskarżony nie stworzył wystarczających barier, które zapobiegłyby praniu brudnych pieniędzy.  Według Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA z Tornado Cash korzystały grupy hakerów tj. Lazarus. Ten z kolei prawdopodobnie wyprał za jego pomocą skradzione środki o wartości 455 mln dol.  Wyrok w sprawie Alexey’a Pertseva zapadł zaledwie na kilka tygodni po aresztowaniu twórców portfela kryptowalut Samourai Wallet. Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył ich o pranie pieniędzy. 

Komentarze

Ranking giełd