Trend, który okazał się dużym problemem w sieci Bitcoina, wchodzi na Ethereum

Nowe inskrypcje na blockchainie Ethereum mogą zmienić dotychczasowe funkcjonowanie sieci.
Użytkownicy Ethereum otrzymali kolejną możliwość tworzenia NFT oraz innych cyfrowych aktywów na tym blockchainie. Wszystko to jest możliwe dzięki nowemu protokołowi, który wprowadzono 17 czerwca 2023 r. Pamiętajmy o tym, że w przypadku Bitcoin Ordinals taka aktualizacja zrodziła sporo problemów i spowodowała zatory w sieci, które ostatecznie doprowadziły do znacznego wzrostu stawki opłat. Czy Ethscriptions również zmierza w tym kierunku?

Na czym polega system Ethscriptions? 

Protokół Ethscriptions jest nawiązaniem do systemu Bitcoin Ordinals, gdzie aktywa funkcjonują jako tzw. ,,inskrypcje”. Oba projekty wydają się być do siebie podobne, jednak występują w nich pewne różnice. Ethscriptions zostały opracowane przez współzałożyciela strony internetowej Genius.com, Toma Lehmana, który na Twitterze używa pseudonimu Middlemarch. Lehman wskazuje, że nowa metoda zdobywa olbrzymią popularność wśród społeczności kryptowalut, a w ciągu pierwszych 18 godzin stworzono niemal 30 000 inskrypcji.  //twitter.com/dumbnamenumbers/status/1670063380726423554?s=20 Obecnie aktywa stworzone na bazie Ethscriptions wykorzystują "calldata" Ethereum, czyli dane znajdujące się wewnątrz smart kontraktów. To zapewnia tańszy i bardziej zdecentralizowany proces tworzenia NFT, niż przy tradycyjnych metodach. Chociaż użytkownicy są obecnie ograniczeni jedynie do inskrypcji obrazów, to Lehman wskazuje, że protokół zapewni możliwość przesyłania różnych typów plików w przyszłości. 

Jak działa Ethscriptions? 

Obecnie użytkownicy mogą "ethskrybować" dowolny obraz, o ile jest mniejszy niż 96 kilobajtów. Ciekawostką jest fakt, że projekt Lehmana w protokole Ethscriptions, nazwany Ethereum Punks, spotkał się ze znacząco pozytywną reakcją społeczności i doprowadził do powstania 10 000 tokenów NFT. //twitter.com/dumbnamenumbers/status/1669822912579223552?s=20 Samo zainteresowanie projektem było tak duże, że interfejs API dla oficjalnej strony Ethskrypcji tymczasowo uległ awarii. Musimy pamiętać, że sieć Ethereum posiada już infrastrukturę umożliwiającą tworzenie NFT oraz innych cyfrowych aktywów, więc nie do końca wiadomo, czy nowy model osiągnie taki sukces jak chociażby Bitcoin Ordinals. W ciągu ostatnich kilku miesięcy całkowita liczba inskrypcji na Bitcoinie wzrosła z zera do 10 milionów. Oznacz to spory wzrost aktywności, który napędzali użytkownicy chętni do tworzenia całkowicie nowych aktywów. Czy Ethskrypcje dogonią ten sukces? Póki co wszystko na to wskazuje. 

Komentarze

Ranking giełd