Tether wskazuje powód mintu 4 miliardów tokenów w tak krótkim czasie

Kapitalizacja rynkowa największego ze stablecoinów zwiększyła się w tym roku o co najmniej 20 miliardów dolarów. Emitent USDT wyjaśnia powody emisji tej wirtualnej waluty, podczas gdy jej rywale nie nabrali aż takiego rozpędu w tym samym czasie.
Rzecznik Tethera zabrał głos, aby wskazać na dwa kluczowe czynniki związane z rekordową ilością USDT znajdującą się w obiegu.

Dlaczego Tether wybija nowe USDT?

Zgodnie z danymi pochodzącymi od Whale Alert emitent największej ze stabilnych wirtualnych walut wybił do tej pory 22,75 miliarda USDT tylko w 2023 r. Z tego, co najmniej 4 miliardy USDT trafiły na rynek w ciągu ostatniego miesiąca. Warto zauważyć, że styczeń br. Tether rozpoczynał z kapitalizacją rynkową w wysokości około 66 miliardów dolarów. W kolejnych miesiącach nabierała ona rozpędu. W chwili pisania tego tekstu przekracza ona zaś poziom 87 miliardów dolarów.

Wzrost kapitalizacji rynkowej USDT. Zakres 12-miesięczny. Źródło: coingecko.com

Ten nagły wzrost nie umknął uwadze społeczności wirtualnych walut. Ze względu na rosnące obawy sytuację tę postanowił omówić rzecznik firmy stojącej za USDT. W jego opinii za trwający wzrost kapitalizacji rynkowej Tethera odpowiadają dwa kluczowe powody. Jednym z nich jest utrzymujące się podekscytowanie rynku związane z możliwym zatwierdzeniem ETF-a na BTC dla rynku spot w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy to w szczególności inwestorów instytucjonalnych. Innym czynnikiem stojącym za rekordowym wzrostem ilości USDT jest również rosnący popyt na rynkach wschodzących. Zdaniem rzecznika Tethera stablecoin ten coraz bardziej staje się “cyfrowym dolarem”.
"W rzeczywistości wiele krajów cierpi z powodu dewaluacji swoich walut narodowych w stosunku do dolara, dlatego wszystkie społeczności żyjące w tych krajach szukają ochrony [...] USDT jest dla nich najbardziej zaufanym aktywem"
-wyjaśnił przedstawiciel Tethera. Co więcej, powołując się na dane pochodzące od rządu brazylijskiego, zaznaczył, że aż 80% transakcji kryptowalutowych w Brazylii odbywa się właśnie w USDT.

Inne stablecoiny pozostają w tyle

Choć Tether odnotował widoczny wzrost pod względem kapitalizacji rynkowej w tym roku inne “stabilne” wirtualne waluty nie doznały tak silnych wzrostów pod tym samym względem. Dla przykładu najbliższy rywal dla USDT - USD coin (USDC) znacznie zmniejszył ilość swoich monet w obiegu od stycznia 2023 r. Jego kapitalizacja rynkowa spadła z okolic 44 miliardów dolarów do 23 miliardów dolarów obecnie.

Komentarze

Ranking giełd