“Spodziewamy się ogromnej zmiany w Europie na rynku krypto” – twierdzi dyrektor Circle

Patrick Hansen, dyrektor ds. strategii europejskiej w Circle, przewiduje rozwój rynku kryptowalut i stablecoinów w UE.
  • Patrick Hansen z Circle uważa, że UE czeka rozkwit rynku kryptowalut. Powodem jest MiCA.
  • Unijne regulacje jednak nie wszędzie sprzyjają rynkowi, w Polsce ich implementacja może mocno uderzyć w ten sektor.

UE czeka renesans rynku blockchaina?

Podczas Europejskiej Konwencji Blockchain w Barcelonie Hansen powiedział, że nowy pakiet regulacji rynku kryptowalut UE, czyli Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA), oznacza przełom i zmianę w strategii regulacyjnej dotyczącej kryptowalut. Ma zapewnić jasność regulacyjną firmom i rządom. Stablecoin Circle - USDC - okazał się jednym z pierwszych beneficjentów tego nowego systemu. Jego emitent zdobył bowiem pierwszą licencję MiCA dot. stablecoinów. Innymi słowy, Circle jest pierwszą firmą z tego rynku, która była pewna, że będzie mogła działać na terenie UE. Hansen przyznał, że jako emitent USDC Circle współpracowało z organami regulacyjnymi przez okres 24 miesięcy przed uzyskaniem wspomnianego zatwierdzenia licencji. Złożyło przy tym wniosek o licencję "instytucji pieniądza elektronicznego" we Francji, która została już zaakceptowana przez Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution, francuski organ nadzoru bankowego.

Wpływ na kapitalizację

Choć wydaje się to po prostu formalnością, tak nie jest. Ma to ogromne znaczenie. Sam Hansen wskazał, że powiązany z euro stablecoin firmy - EURC - "przytył" o 60-70% pod kątem kapitalizacji. I to tylko od lipca, kiedy "klepnięto" licencję dla niego. Token może obecnie pochwalić się ponad 67 milionami euro kapitalizacji rynkowej. Hansen przewiduje dalszy wzrost znaczenia i kapitalizacji EURC i innych stablecoinów w UE. A za wszystkim ma stać właśnie MiCA, co byłoby dowodem na to, że mądre regulacje wspierają innowacje.
Uważamy, że w Unii Europejskiej, nie tylko w przypadku naszego euro stablecoina, ale też w przypadku euro stablecoinów w ogóle, możemy spodziewać się co najmniej znacznego wzrostu w ciągu najbliższych 12 miesięcy
- powiedział w czasie debaty Hansen.

Polskie regulacje

MiCA to jedno, krajowe wdrożenia to jednak drugie. Przykładowo, w Polsce stosowna ustawa, która ma być implementacją MiCA, doprowadzi raczej do tego, że sporo firm ucieknie z naszego kraju i zarejestruje swoje siedziby w innych państwach. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Komentarze

Ranking giełd