Senator Cynthia Lummis chce pomóc rynkowi kryptowalut w USA

Senator Cynthia Lummis jest zdania, że odpowiedzialność za stworzenie przepisów dotyczących kryptowalut spoczywa na Kongresie, a nie na SEC. Wskazuje na to, jak ważne jest zaprojektowanie takowych.

Senator Cynthia Lummis krytykuje SEC

Zacznijmy od tego, że SEC pozwała Coinbase za to, że giełda - w oczach urzędników - jest niezarejestrowanym (a więc nielegalnym) brokerem. Powodem miałoby być to, że firma oferowała handel kryptowalutami, które z kolei Komisja uważa za także niezarejestrowane papiery wartościowe. Spółka broni się jednak tym, że SEC wykracza poza swoje kompetencje. W tle pojawiają się też argumenty, że urzędnicy chcą egzekwować przepisy, które de facto jeszcze nie istnieją. Rynek kryptowalut nie jest bowiem w USA uregulowany, a SEC stara się na siłę włożyć go w ramy przestarzałych przepisów sprzed wielu dekad. Sama senator Lummis twierdzi, że SEC przekracza swój mandat, próbując uznać niemal wszystkie kryptowaluty za papiery wartościowe. Jej zdaniem to wejście w kompetencje Kongresu, który to powinien określić wspomniane ramy prawne.

Ustawa Lummis-Gillibrand

Sama Lummis robi, co może, by pomóc rynkowi. Stoi m.in. za ustawą regulującą branżę, nazwaną potocznie od nazwisk jej autorek Lummis-Gillibrand (chodzi o Kirsten Gillibrand, inną senator USA). Ustawa o odpowiedzialnych innowacjach finansowych, bo tak brzmi jej oficjalny tytuł, ma w założeniu zapewnić solidne ramy dla rynku aktywów cyfrowych. Branża wspiera działania senator. Tyle że na razie nie widać skutków tych działań, a regulacyjny Dziki Zachód, który panuje na rynku, ułatwia ataki SEC. Senator Lummis weszła ostatnio też na temat stworzenia przez PayPal własnego stablecoina. Jej zdaniem to "kolejny znak, że aktywa kryptowalutowe pozostaną tutaj jako część globalnego systemu finansowego”.
Teraz Kongres musi zabezpieczyć status Ameryki jako niekwestionowanego światowego lidera w dziedzinie innowacji finansowych poprzez stworzenie jasnych przepisów regulacyjnych
- dodała. Obecnie jednak większość elity USA zachowuje się w stosunku do kryptowalut... dziwnie. Zarówno Senat, jaki i Izba Reprezentantów nie uregulowały tej branży. I to mimo wielu prób pojedynczych kongresmenów.

Komentarze

Ranking giełd