Salwador pracuje nad ustawą o emisji zasobów cyfrowych. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, kryptowaluty będą regulowane oddzielnie od tradycyjnych finansów.
Salwador, czyli pierwszy kraj, który przyjął Bitcoina (BTC) jako prawny środek płatniczy, obecnie pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi kryptowalut. Minister gospodarki, Maria Luisa Hayem Brevé przedłożyła Zgromadzeniu Ustawodawczemu projekt ustawy o emisji zasobów cyfrowych. Celem dokumentu jest promowanie efektywnego rozwoju rynku i ochrona interesów nabywców. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, będzie regulować transfery dowolnego typu aktywów kryptograficznych, nie tylko Bitcoina (BTC).
Nowe prawo dot. kryptowalut w Salwadorze
Informacje o projekcie umieszczono na oficjalnej stronie internetowej Zgromadzenia Narodowego Salwadoru. Nowością byłoby oddzielenie aktywów kryptograficznych od wszystkich innych aktywów i produktów finansowych. Poza tym, ramy prawa wykluczają np. transakcje z CBDC, transakcje z aktywami niekwalifikującymi się do handlu lub wymiany oraz aktywami państwowymi regulowanymi przez prawo zagraniczne.
Ana Ojeda Caracas, czyli prawnik zajmujący się branżą kryptowalut zwróciła uwagę na niektóre cechy nowego prawa w Salwadorze, m.in. na:
- stworzenie rejestru dostawców usług cyfrowych
- regulację ofert publicznych aktywów cyfrowych
- włączenie prawnej definicji stablecoinów i tokenów
- zwolnienie podatkowe w niektórych przypadkach
W czerwcu ubiegłego roku prezydent Nayib Bukele przedstawił w Kongresie słynną ustawę uznającą BTC za prawny środek płatniczy w kraju. Parę godzin później została ona zatwierdzona z 62 przychylnymi głosami na 84 możliwych.
Komentarze