Rozważania nad wypuszczeniem cyfrowego euro w 2021 roku

Europejskie organy finansowe mogą opracować plan cyfrowego euro już w przyszłym roku, według dyrektora Europejskiego Banku Centralnego.

Rozmowy o wprowadzeniu europejskiego euro

Holger Neuhaus, szef działu innowacji rynkowych i integracji w Europejskim Banku Centralnym (EBC), przyłączył się w poniedziałek do Singapore FinTech Festival 2020, aby omówić globalny rozwój walut cyfrowych banków centralnych, czyli CBDC. Poruszył on temat cyfrowego euro, mówiąc, że organy finansowe w Europie będą w połowie 2021 roku prowadzić dochodzenie czy warto wprowadzić ogólnoeuropejskie CBDC. Na obradach mają zostać poruszone kwestie jak: cele cyfrowego euro, plan jego wdrożenia oraz ewentualne problemy mogące się pojawić przy wdrażaniu. Neuhaus zwrócił uwagę, że cyfrowe euro uzupełni pieniądz fiducjarny oraz depozyty w banku centralnym, a nie je zastąpi. Podkreślił on również, że CBDC stanowi spore wyzwanie, szczególnie w zakresie wykorzystania waluty za granicą jak np. wynagrodzenie poza Unią Europejską.

Stanowisko ECB

Jak wiemy, prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że ​​ECB powinno podjąć decyzję o wypuszczeniu cyfrowego euro na początku przyszłego roku. Cyfrowe euro zgodnie z raportem ECB powinno posiadać niektóre charakterystyczne cechy gotówki oraz być łatwe w obsłudze, bezpłatne i chronić prywatność jego użytkowników. Musi ono być narzędziem usprawniającym transmisję polityki pieniężnej i powinno być wyposażone w funkcje, które są co najmniej tak samo atrakcyjne jak te rozwiązania płatnicze dostępne w walutach obcych. Pod koniec listopada Olaf Scholz wyraził swoją opinię na temat europejskiego CBDC mówiąc, że Bank Centralny powinien podejść do tej sprawy na poważnie. W innym wypadku Europa może zostać w tyle. Zgodnie z oświadczeniem niemieckiego ministra ECB nie powinien czekać, a raczej dopilnować, aby decyzja o wypuszczeniu cyfrowego euro zapadła jak najszybciej.

Komentarze

Ranking giełd