Jak wybrać dobrą giełdę kryptowalut w 2024 roku?

Aby zacząć poszukiwania, musimy wiedzieć jakich usług potrzebujemy. Jeżeli chcesz mieć konto na giełdzie kryptowalut po to, aby wymieniać bitcoiny na złotówki i wypłacać je z bankomatu, pole do wyboru się zawęża. Jeśli potrzebujesz rzadkiego altcoina odpadają kolejne giełdy. Chcesz kupić kilka XPR i wydać na nielegalne rzeczy, tak aby nikt się nie dowiedział - znowu wybór się zawęża. 

Na co warto zwrócić uwagę?

  • Bezpieczeństwo i Zaufanie
  • Jakość
  • Płynność
  • Prowizje
  • Dodatki
Kolejność nie jest przypadkowa. Bezpieczeństwo i zaufanie są kluczowymi kwestiami. Widzimy wspaniale wyglądającą ofertę, ale strona giełdy została postawiona przed tygodniem i w dodatku nie ma na jej temat opinii innych klientów. Co robimy w takim wypadku? Oczywiście, że wybieramy inną, zaufaną platformę, która jest znana na rynku.

Bezpieczeństwo i zaufanie

Jeśli chodzi o stosowane zabezpieczenia, lepiej by giełda była chroniona przez fachowców, którzy znają się na odpieraniu ataków. Bardzo dobrze jeżeli znajduje się w środowisku prawnym, do którego można mieć zaufanie. Jeżeli giełda z odległej wyspy na Pacyfiku lub Karaibach, ma odrobinę lepszą ofertę od tej pochodzącej ze Szwajcarii, to mimo wszystko w większości przypadków rozsądniej będzie wybrać opcję numer dwa. Raje podatkowe i miejsca, gdzie nie sięga prawo reszty świata, dają swobodę każdemu, także oszustom, którzy bardzo chętnie rejestrują tam działalność. Nie ufajmy. Nikomu. Weryfikujmy i pamiętajmy o tym, że giełda to nie portfel kryptowalutowy. Warto dowiedzieć się również jak wygląda kontakt z giełdą - czy w razie potrzeby uda nam się porozmawiać z kimś innym niż bot. Tworzymy nasz rating, próbując w możliwie wiarygodny sposób przedstawić poziom bezpieczeństwa giełd. Mimo to nigdy nie ma 100-procentowej pewności. Jak uczy nas historia, większość udanych ataków hakerskich i nieszczęść, które spadają na giełdy, ma miejsce przez zawodny czynnik ludzki. W ratingu przyznajemy punkty za zabezpieczenia, o których wiemy. W zależności od ich liczby oznaczmy giełdę literką - najwięcej punktów mają te z "A". Sprawdźcie i dajcie znać, co Waszym zdaniem trzeba ulepszyć, to nasze wspólne krypto-bezpieczeństwo - zajrzyj do ratingu.

Jakość

Przez tę kategorię należy rozumieć przede wszystkim to, jak giełda radzi sobie z obsługą zamówień. Czy jej strona nie zacina się przez nadmierne obciążenie serwerów, czy zlecenie nie jest realizowane z miesięcznym opóźnieniem? Dopiero na dalszych miejscach w obrębie tej kategorii są rzeczy takie jak przejrzysty, intuicyjny interfejs czy inne udogodnienia. Dobra platforma musi mieć dobre wyniki, aby zdobyć o tym informacje trzeba poszukać opinii. Im więcej dowiemy się przed wybraniem giełdy, tym lepiej. Komentarze użytkowników są najcenniejsze i dlatego sami też nie zapominajmy o pomocy innym. Jeżeli jakaś giełda nadepnie nam na odcisk, lub przeciwnie - zrobi dla nas więcej niż się spodziewaliśmy, nie zapomnijmy rozgłosić tego w sieci, np. dodając komentarz w rankingu giełd na naszym portalu. Dzięki analizie ruchu sieciowego mamy tu opinie realnych ludzi - zero reklam i botów. Oceny użytkowników układają kolejność w rankingu. Zostaw swoją opinię na temat giełdy, z której korzystasz.

Płynność

Po trzecie płynność. Zwracamy uwagę na wolumen na CoinMarketCap lub CoinPaprika. Tam znajdziemy dane o tym, jakimi środkami obracają interesujące nas platformy. Jeżeli nasza giełda znajduje się pod względem wolumenu w pierwszej pięćdziesiątce lub setce rankingu, raczej nie będzie mieć problemów z obsługiwaniem naszych zleceń. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kluczowy wyznacznik. Lepiej wybrać giełdę, która ma 200 miejsce pod względem wolumenu i jest w pierwszej 10 pod względem bezpieczeństwa niż zrobić na odwrót. Zdarza się też, że giełdy sztucznie zawyżają wolumen. Dzieje się tak, ponieważ wiedzą, że ludzie sugerują się rankingami. Dane, dotyczące obrotu giełd i obsługiwanych przez nie walut FIAT, które znajdują się w naszym zestawieniu, pochodzą z CoinPapriki.

Prowizje

Po czwarte prowizje, chociaż ta kwestia jest równie ważna co jakość giełdy, dlatego stawiamy ją ex aequo na 2 miejscu pod względem priorytetów. Nikt nie lubi płacić prowizji, a już zupełnie nikt nie lubi gdy są wysokie. Informacje na ich temat znajdziemy na stronach poszczególnych giełd. Niestety wartości bywają ruchome, także zazwyczaj nie ma sensu sugerować się zestawieniami i porównaniami, starszymi niż sprzed 2 lat.

Dodatki

Ostatnie miejsce w rankingu rzeczy, którymi należy się sugerować przy wyborze giełdy kryptowalut. Każdemu jest miło, gdy ktoś daje mu coś za darmo, ale uważajmy by nie stało się tak, że zyskamy 100 złotych, by później stracić tysiące. Jeszcze raz zaznaczmy: bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Dopiero po nim, jakości platformy, wolumenie i prowizjach, możemy zajrzeć do zakładki "promocje". Giełdy potrafią kusić ciekawymi ofertami. Coraz popularniejszym sposobem na przyciągniecie nowych klientów, są programy partnerskie (afiliacyjne). Polegają one na tym, że otrzymujemy swoją działkę od każdej prowizji zapłaconej przez osobę, którą zaprosiliśmy do korzystania z giełdy.

Dobra giełda dla początkujących inwestorów w 2022 roku

Dobrą giełdą przy rozpoczęciu przygody na rynku kryptowalut w 2022 roku będzie Binance lub Zonda. A jest tak dlatego, ponieważ obie giełdy oferują wsparcie od polskiej obsługi klienta, która na początku stanowi nie lada pomoc. Dodatkowo giełdy za priorytet obrały bezpieczeństwo, przez co środki klientów przechowywane są na zimnych portfelach niepowiązanych z serwerami platformy. Jednak osoby, które chcą dokonywać transakcji przy użyciu walut fiducjarnych muszą zweryfikować osobowość i przesłać skan dokumentu tożsamości w celu weryfikacji, choć może to być bolączką dla tych, którzy cenią prywatność, zasady KYC stają się normą w branży.

Czy warto być na wielu giełdach?

Owszem, warto być na kilku giełdach naraz, a to ze względu na fakt, że platformy różnią się znacząco od siebie pod względem unikalnych cech. Dla przykładu BitBay może być dobrą platformą przy rozpoczęciu inwestowania w największe kryptowaluty, jednak bardziej niszowe altcoiny mogą być niedostępne na polskiej giełdzie. W takim wypadku dobrze jest założyć konto na największej giełdzie kryptowalut na świecie, jaką jest Binance, gdzie znajdziemy najciekawsze pozycje na rynku. Warto podkreślić, że kryptowaluty można bezproblemowo wysyłać pomiędzy giełdami, na których posiadamy konta, dlatego nie musimy ograniczać się do jednej platformy nawet z małym budżetem. Poza wyżej wspomnianymi dwoma giełdami jest jeszcze giełda BitMax, na której odnajdziemy nisko wyceniane i często mało gdzie dostępne, jednakże wartościowe projekty. Po pewnym czasie niektóre z kryptowalut listowanych na BitMax, które zyskają odpowiedni rozgłos, pojawią się na większych giełdach jak Binance, jednak tak jak w przypadku kryptowaluty STAKE, która na początku pojawiła się tylko na BitMax smutkiem byłoby dowiedzieć się o niej podczas gdy weszła na swoje szczyty.

A co ze zdecentralizowanymi giełdami?

Zdecentralizowane giełdy, czyli tzw. DEX'y to platformy na których zdecydowanie warto być, jednak pisaliśmy na ten temat osobny artykuł. Jeżeli mielibyśmy podzielić dla was etapy wdrożenia do inwestowania na rynkach kryptowalut, to pierwszym krokiem byłaby rejestracja na BitBay i Binance, po osiągnięciu pewnego doświadczenia wejście na BitMax, a ostatnim krokiem rozpoczęcie korzystania z zdecenralizowanej giełdy Uniswap. A czemu chcieliśmy wspomnieć o DEX'ach jak np. Uniswap? A to ponieważ, mimo wciąż eksperymentalnej natury tych platform, są one o wiele bezpieczniejsze, ponieważ nasze środki są przechowywane przez cały czas na naszym portfelu, a nie portfelu operatora giełdy. Jak podkreśliliśmy, są one wciąż testowane i nieco bardziej skomplikowane od tradycyjnych giełd, dlatego powinni z nich korzystać inwestorzy z doświadczeniem.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć

Mamy więc bezpieczeństwo, jakość, płynność, prowizje, dodatki oraz nasze typy. Co jeszcze jest istotne? Opinie, opinie i jeszcze raz opinie od zwykłych użytkowników giełd. Po czwarte badania na własną rękę. Po piąte komputer/telefon bez szkodliwego oprogramowania. I na koniec dodajmy jeszcze posiadanie portfela, na który wyprowadzimy nasze środki, po zakończeniu transakcji na giełdzie. Należy przesiać oferty, by oddzielić uczciwe giełdy od całej masy różnych oszustw. Później trzeba przesiać uczciwe giełdy i znaleźć te najlepsze. Na CrypSie znajdziecie giełdy, które przeszły pierwszy etap. Drugi należy do Was i Waszych komentarzy. Jeśli w ratingu zabrakło Waszej ulubionej giełdy, koniecznie dajcie nam znać.

Komentarze

Ranking giełd