Czym jest giełda Uniswap i token UNI? [Instrukcja]

Uniswap to zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX). Branża blockchain zmienia się z roku na rok i przechodzi przez różne fazy. Wraz z jej rozwojem, coraz więcej osób zaczyna się w nią angażować, wnosząc nowe rozwiązania i technologie. Można śmiało powiedzieć, że największym kryptowalutowym trendem 2020 roku były zdecentralizowane finanse (DeFi). W ciągu kilku ostatnich miesięcy, był to jeden z najczęściej poruszanych tematów zarówno w pozytywnym, jak i niestety negatywnym świetle. Codziennie na rynku pojawiają się nowe projekty DeFi, które przyciągają podobną uwagę jak ICO w 2017 roku. Jednym z największych protokołów, który w ostatnim czasie zyskał na popularności jest zdecentralizowana giełda (DEX) - Uniswap. W dzisiejszym poradniku wytłumaczymy Wam czym jest Uniswap, dlaczego jest tak innowacyjny oraz krok po kroku przeprowadzimy cię przez proces użytkowania tej zdecentralizowanej platformy.
Spis treści:

Co to Uniswap i dlaczego jest tak innowacyjny?

Uniswap jest protokołem, który umożliwia nabywcom i sprzedawcom wymianę tokenów ERC20, bez udziału giełdy i księgi zamówień. Wykorzystuje on równanie algorytmiczne, które określa kurs wymiany w oparciu o salda obu tokenów i rzeczywisty popyt na daną parę. Uniswap udostępnia bardzo przyjazny interfejs użytkownika i pozwala inwestorom na wymianę tokenów bez konieczności martwienia się o jakiekolwiek procedury KYC czy rejestrację konta. Jeżeli wiesz już mniej więcej czym jest Uniswap, teraz przyszła pora, aby nauczyć się z niego korzystać.

Wprowadzenie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Uniswap nie jest regularną giełdą. Nie znajdziecie tutaj zleceń kupna ani konkretnych notowań. Na zdecentralizowanej giełdzie każdy może dodać płynność do danej puli. Niestety osoby dostarczające płynność mogą ją równie szybko odebrać, a to może spowodować problemy ze sprzedażą danego tokena. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że płynność dla pary, którą chcemy handlować jest zablokowana. Jeżeli chodzi o Uniswap, to w pasek przeglądarki będziesz wpisywał dwa główne adresy:
  • Uniswap.info
  • Uniswap.org
Uniswap.info jest miejscem, w którym można śledzić dane dot. giełdy. W tym miejscu możesz sprawdzić wolumen na poszczególnych parach, wyszukać dostępne pary walutowe, sprawdzić aktualną płynność, cenę tokena, itd. Tak wygląda początkowy interfejs po wejściu na stronę Uniswap.info:

Jak widać, można tutaj sprawdzić ogólne informacje, takie jak cena ETH, całkowita płynność na giełdzie, a także całkowity wolumen i liczbę transakcji. Aby wyszukać dane dot. konkretnego tokena wystarczy, że skorzystamy z paska wyszukiwania. Po przewinięciu strony głównej w dół, zobaczysz również pulę z największymi wolumenami i płynnością.

Jak handlować za pomocą Uniswap?

Tak więc zaczynamy! Jeśli chcesz rozpocząć handel lub tzw. "swapping", wejdź na stronę app.uniswap.org. Po wejściu ujrzysz to co na poniższym obrazku:

Jak pewnie zauważyłeś, wygląd Uniswapa nie ma nic wspólnego z tradycyjną, scentralizowaną giełdą kryptowalut. Aby skorzystać z DEXa, pierwszym krokiem, który będziesz musiał wykonać jest podłączenie portfela. Możesz to zrobić klikając na przycisk "Connect to a wallet" znajdujący się w prawym górnym rogu lub na środku ekranu. W momencie pisania tego artykułu istnieje możliwość podłączenia następujących portfeli: MetaMask, WalletConnect, Coinbase Wallet, Fortmatic, i Portis. Po zakończeniu etapu związanego z portfelem, możesz już zacząć wymieniać swoje tokeny. W pierwszym polu wybierasz token, który chcesz wymienić, natomiast w drugim ten, który chcesz otrzymać. Niektóre z tokenów mogą nie pojawić się na liście, ale możesz dodać je ręcznie, wklejając adres kontraktu z Etherscan. W dzisiejszym poradniku pokażemy Ci w jaki sposób zamienić ETH na Tether (USDT). Zanim jednak zaczniemy, jest jeszcze kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć:

Slippage Tolerance

Tolerancja poślizgu to możliwe odchylenie w liczbie tokenów, które otrzymasz. Tak więc, jeśli wybierzesz tolerancję poślizgu na poziomie 1%, otrzymasz liczbę tokenów, która może być o 1% niższa lub wyższa od początkowo wyświetlanej. Tuż pod przyciskiem "swap" pojawi się minimalna otrzymana kwota:

Jak możesz zauważyć, mimo że szacowane USDT, które powinniśmy otrzymać za 0,1 ETH to 59.61, minimalna otrzymana kwota jest delikatnie niższa - 59,32 USDT. Jest to jednak najgorszy scenariusz. Jeśli zamiana nie może być zrealizowana po tym kursie, transakcja nie przejdzie. Tolerancję poślizgu można zmienić w ustawieniach. Przycisk znajduje się w prawym górnym rogu. W tym miejscu możesz też zmieniać inne rzeczy takie jak termin transakcji, czy wpływ ceny.

Transaction Deadline

Termin transakcji wskazuje maksymalny czas oczekiwania na zrealizowanie transakcji. W tym przypadku, ustawiliśmy go na 20 minut, ale można go zmienić ręcznie. Jeśli transakcja będzie trwała dłużej niż określony w tym polu czas, zostanie ona zwrócona.

Price impact

Jest to kolejna ważna rzecz na którą warto zwrócić uwagę, szczególnie w przypadku zamiany większych kwot. Price impact wskazuje różnicę między ceną rynkową a szacowaną ceną, ze względu na wielkość transakcji.

Przeprowadzanie transakcji

Przeprowadzenie transakcji jest bardzo proste. Jedyne co musisz zrobić, to wprowadzić dane wyjściowe i wejściowe. Jak widać na powyższych zrzutach ekranu, wymieniamy 0.1 ETH na około 60 USDT. Kiedy już wszystko prawidłowo ustawisz, po prostu naciśnij przycisk Swap. Wyświetli Ci się ekran potwierdzający:

Najpierw musisz potwierdzić transakcję tutaj. Następnie pojawi się drugi ekran potwierdzenia z Twojego portfela. Tutaj możesz również zmienić cenę gazu zgodnie ze swoimi preferencjami. W zależności od tego ile gazu ustawisz, tak szybko Twoja transakcja zostanie zrealizowana. Status swojej transakcji w blockchainie Ethereum, możesz na bieżąco obserwować korzystając z narzędzi np. Etherscan.

Ustawianie gazu w portfelu MetaMask

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić to ustawić odpowiednią ilość gazu. Ponieważ w tym przewodniku używamy portfela MetaMask, poniżej przedstawiono sposób ustawienia gazu przy użyciu właśnie tego portfela. Może się to delikatnie różnić w zależności od dostawcy. Pierwszym oknem, które pojawi się po potwierdzeniu swapu będzie takie okno:

Teraz należy kliknąć na przycisk "EDIT", znajdujący się w zakładce "Gas Fee". Następnie znajdujemy przycisk "Advanced", który znajduje się na górze interfesju MetaMaska. Po kliknięciu w "Advanced", powinieneś zobaczyć taki ekran:

W tym miejscu ustawiasz ilość GWEI i Gaz Limit w zależności od Twoich preferencji i tego jak szybko chcesz zrealizować transakcję. Klikamy przycisk Confirm. Nasza transakcja zostanie przeniesiona na listę oczekujących i wykonana w zależności od ustawionego priorytetu. Jeśli coś się wydarzy i transakcja nie będzie mogła zostać przeprowadzona, zostanie ona zwrócona, a z Twojego portfela nie zostaną pobrane żadne środki.

Jak zostać dostawcą płynności w Uniswap?

Uniswap pozwala nie tylko na zamianę tokenów, ale także dostarczanie płynności do danych rynków. Blokując swoje środki w puli płynności możesz zarabiać prowizję od każdej transakcji dokonanej w danej parze walutowej. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, w jaki sposób dostarczać płynność do puli Uniswap.
  1. Najpierw podłącz swój portfel MetaMask (lub inny). Jak to zrobić wyjaśniliśmy już w instrukcji dot. swapu tokenów.
  2. Wejdź w zakładkę "Pool"
  3. Wybierz pulę do której chcesz dostarczyć płynność oraz ilość tokenów, które chcesz zablokować.
  4. Uniswap pokaże Ci szczegóły transakcji, którą chcesz dokonać. Jeżeli wszystko się zgadza, naciśnij "Confirm Supply".
  5. Teraz potwierdź swoją transakcję w portfelu Metamask
Uniswap pobiera opłatę transakcyjną w wysokości 0,3% za każdą zamianę tokenów. Te opłaty nie idą jednak na portfele giełdy, lecz są wypłacane dostawcom płynności. Te 0,3 % jest dzielone pomiędzy wszystkich dostawców płynności z danej puli. Przykładowo, jeśli użytkownik dostarcza 25% płynności dla puli FUN/DAI, otrzymuje 25% pobieranych opłat. Opłaty te są dodawane z powrotem do puli płynności.

Jakie zagrożenia niesie korzystanie z Uniswap?

Ważne jest, aby być świadomym, że w Internecie istnieją oszuści i naciągacze. W sieci pojawia się coraz więcej scamów podszywających się pod legalne projekty. Poniżej przedstawiamy rzeczy o których musisz pamiętać, ponieważ niosą bardzo duże ryzyko utraty środków:

Fałszywe smart kontrakty

Smart kontrakty scamów, podszywające się pod prawdziwe kontrakty, to jeden z największych problemów Uniswap. Każdy może przecież stworzyć swój własny token ERC-20 i dodać go na DEXa. Problem polega na tym, że gdy tylko główny dostawca płynności zdecyduje, że wyciąga z puli płynność, zostawia innych uczestników ze stratą. Jest to tzw. "rug pull". Aby nie dać się nabrać na tego typu oszustwo, zawsze dwa razy sprawdzaj adres tokena w Etherscan i upewnij się, że jest to ten prawdziwy.

Wysokie opłaty za gaz

W momencie pisania tego artykułu opłaty za gaz nie są zbyt wysokie. Jednak np. w sierpniu, ze względu na duże zużycie sieci (nawet 97%), opłaty transakcyjne Ethereum były tak wysokie, że wysyłanie mniejszych kwot było praktycznie nieopłacalne. To sprawia, że korzystanie z Uniswap może być bardzo kosztowne, a każda pojedyncza transakcja może kosztować nawet kilkadziesiąt dolarów (w zależności od przeciążeń). W przypadku Uniswap musisz również zatwierdzić każdy nowy token, który chcesz zamienić, a to również wiąże się z opłatą, która może wynosić nawet 2 dolary.

Ataki Phishingowe

Tak jak w przypadku każdej innej kryptowalutowej usługi, korzystając z Uniswap musimy uważać na ataki phishingowe. Hakerzy mogą podszywać się pod giełdę, tworząc identyczne platformy i w ten sposób wykraść Wasze dane. Jedynymi domenami, których powinieneś używać są dwie wymienione już wcześniej w tym artykule. Należy zwrócić szczególną uwagę na każdy inny adres, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to oszustwo.

Token UNI

16 września Uniswap ogłosił premierę swojego natywnego tokena - UNI. Każdy kto korzystał z Uniswap przed 1 września, mógł odebrać darmowe 400 tokenów, których wartość w dniu ogłoszenia wynosiła około 1200 dolarów. Kilka dni później UNI było już aktywnie handlowane na scentralizowanych jak i zdecentralizowanych giełdach, a jego cena sięgała 8 dolarów. Dzięki temu airdrop zorganizowany przez Uniswap był już warty ponad 3000 dolarów. Dodatkowymi tokenami UNI zostali nagrodzeni też dostawcy płynności. Wprowadzając token, zespół Uniswap chciał jeszcze bardziej zdecentralizować protokół. W ten sposób uczynił z niego samowystarczalną infrastrukturę finansową będącą własnością publiczną, jednocześnie nadal chroniąc jego niezniszczalne i autonomiczne cechy. Posiadacze tokenów mogą uczestniczyć w zarządzaniu UNISwap, głosując nad różnymi propozycjami lub przekazując swoje głosy stronie trzeciej. Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich governance tokenów, istnieje wiele spekulacji na temat potencjalnego podziału przyszłych dochodów z posiadaczami UNI.

Alternatywa dla Uniswap

Główną alternatywą dla DEX'ów takich jak Uniswap są tradycyjne (screntralizowane) giełdy kryptowalut. Jest to model w którym za działania giełdy odpowiada konkretna firma. Właśnie w takim modelu powstały pierwsze giełdy, dlatego rynek tradycyjnych giełd krypto jest bardziej dojrzały. Jeśli chcesz poznać najpopularniejsze giełdy, zajrzyj do naszego ratingu giełd.

Podsumowanie

Uniswap jest bardzo wygodnym protokołem, który nie wymaga od użytkowników żadnych danych osobowych ani nawet procesu rejestracji. Platforma jest bardzo łatwa w użyciu i intuicyjna, tak więc powinien z nią sobie poradzić nawet laik. Należy jednak wziąć pod uwagę także związane z DEXami ryzyko. Na Uniswapie pojawia się mnóstwo fałszywych projektów, a ty musisz dokładnie je prześwietlić zanim postanowisz dokonać "swapa". Musisz także uważać na ceny gazu, które ustawiasz. Już wcześniej wielokrotnie pisaliśmy o błędach użytkowników, którzy stracili tysiące, a nawet miliony dolarów, wpisując wartości w nieodpowiednie pola. Uniswap w ostatnim czasie stał się jedną z najbardziej płynnych giełd na rynku i z pewnością największą zdecentralizowaną platformą!

Komentarze

Ranking giełd