Obiecywali zwrot razy 500 000. Ich kryptowaluta nie istniała

SEC oskarżyła 8 osób i organizacji o kradzież 45 milionów dolarów od inwestorów za pośrednictwem fikcyjnego projektu kryptowaluty CoinDeal.


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Neila Chandrana, Michaela Glaspie, Garry'ego Davidsona, Lindę Knott, Amy Mossel, AEO Publishing Inc, Banner Co-Op, Inc i BannersGo, LLC o zorganizowanie oszukańczego programu inwestycji w kryptowaluty o nazwie CoinDeal. Według komisji podejrzani oszukali inwestorów na ok. 45 mln USD, a pieniądze wykorzystali na zakup samochodów, nieruchomości i łodzi.

Sprzedaż CoinDeal

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd utrzymuje, że oskarżeni mieli sprzedać projekt oparty na blockchain grupie nabywców  i gwarantować inwestorom wielkie zwroty:

Uważamy, że oskarżeni fałszywie twierdzili, że uzyskali dostęp do cennej technologii blockchain i że jej sprzedaż  przyniosłaby inwestorom zwrot większy niż 500 000 razy.

Do sprzedaży tokenów CoinDeal nigdy nie doszło, a inwestorzy nie otrzymali żadnych wypłat za zaangażowanie w projekt. Oszukano ich także w kwestii wyceny:

Chandran, Davidson, Glaspie, Knott i Mossel fałszywie twierdzili, że inwestorzy mogą generować ekstrawaganckie zyski, inwestując w technologię blockchain o nazwie CoinDeal, która byłaby sprzedawana za biliony dolarów grupie prominentnych i bogatych nabywców. Co najmniej od stycznia 2019 do 2022 roku Chandran, Davidson, Glaspie, Knott i Mossel rzekomo rozpowszechniali wśród inwestorów fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące rzekomej wartości CoinDeal, stron zaangażowanych w rzekomą sprzedaż CoinDeal oraz wykorzystania wpływów z inwestycji. (...) Nigdy nie doszło do sprzedaży CoinDeal i nie dokonano żadnych dystrybucji dla inwestorów CoinDeal.

Jak stwierdzono w skardze, w rzeczywistości był to skomplikowany plan, w ramach którego oskarżeni wzbogacili się, oszukując dziesiątki tysięcy inwestorów detalicznych.

Komisja dąży do nałożenia kar i stałych nakazów przeciwko wszystkim oskarżonym. Wcześniej Departament Sprawiedliwości USA aresztował Chandrana za przestępstwa związane z oszustwami bankowymi i angażowaniem się w nielegalne transakcje pieniężne.

Warto dodać, że cała sprawa nie ma związku z giełdą kryptowalut CoinDeal.com, a wszelkie podobieństwa to jedynie nieszczęśliwa zbieżność nazw.

Komentarze

Ranking giełd