Niemiecki minister finansów o europejskim CBDC

Olaf Scholz uważa, że Europejski Bank Centralny powinien agresywnie podejść do tematu wprowadzenia waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Według ministra finansów odkładanie tak ważnego zagadnienia zostawi Europe w tyle.

Opinia Scholza na temat CBDC

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz wyraził swoje poglądy na temat potencjalnej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) podczas internetowej konferencji na temat przyszłych płatności w Europie. Urzędnik wyraził swoją dezaprobatę do obecnego tempa wprowadzenia waluty cyfrowej i sądzi, że europejczycy powinni ciężko pracować, aby znaleźć jak najszybciej rozwiązanie dla płatności cyfrowych. Zgodnie z oświadczeniem niemieckiego ministra Europejski Bank Centralny (EBC) nie powinien tylko czekać, a wręcz wziąć odpowiedzialność za dopilnowanie podjęcia decyzji w sprawie cyfrowego euro. Według Scholza istnieje duże zapotrzebowanie na korzystanie z walut cyfrowych ze strony konsumentów i przedsiębiorstw.
Myślę, że w kwestii cyfrowego euro powinniśmy bardzo ciężko pracować. Nie ma nic na co powinniśmy czekać lub obradować.
Postawa niemieckiego minister finansów zadziwiła nie jedną osobę. W przeszłości Scholz ostro wypowiadał się przeciwko kryptowalutom, odrzucając pomysł projektu Facebooka Libra i cyfrowej waluty JPMorgan. Jak widać wraz z rozwojem branży opinie się zmieniają; urzędnik popiera cyfrową walutę wspieraną przez rząd.

Rozwój walut cyfrowych przez resztę świata

W ostatnich miesiącach banki centralne na całym świecie ogłosiły rozwój wydarzeń dotyczących CBDC. Wielka Brytania, Chiny i Japonia są protoplastami opracowania walut cyfrowych wspieranych przez rząd. A Rosja, Australia, Holandia, Kazachstan, Pakistan, Estonia i wiele innych badają możliwości cyfrowej waluty. Polska nie ma w planach pracy nad cyfrową walutą banku centralnego. Narodowy Bank Polski (NBP) nie prowadzi żadnych prac nad wprowadzeniem CBDC w Polsce, ani nie współpracuje w tym zakresie z podmiotami zewnętrznymi. Ministerstwo podkreśliło, że NBP już 2017 roku negatywnie wypowiedziało się w sprawie emisji CBDC i nie zmienia swego zdania. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​organ będzie kontynuował wprowadzanie cyfrowego euro w ciągu najbliższych dwóch do czterech lat. Ale kluczową kwestią, o której wspomniał Scholz, jest czas, który w wystąpieniu na konferencji dał jasno do zrozumienia, że ​​organ nie powinien czekać zbyt długo z decyzją w sprawie cyfrowego euro.

Komentarze

Ranking giełd