Najbliższe 2 lata wiele zmienią w kwestii regulacji kryptowalut – twierdzi szef CFTC

Przewodniczący amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarów (CFTC) - Rostin Behnam - jest przekonany, że urzędnicy z USA znów wezmą pod lupę kryptowaluty. Spodziewa się kolejnego „cyklu działań egzekucyjnych”. 
  • Rostin Behnam ostrzega, że przed rynkiem kryptowalut cięższe czasy,
  • W ciągu kolejnych dwóch lat mają nastąpić "działania egzekucyjne".

Szef CFTC nie ma dobrych wieści

Behnam podczas 27. dorocznej konferencji Instytutu Milken powiedział, że regulatorzy zamierzają się zająć rynkiem kryptowalut.
Z mojego punktu widzenia, jako organu regulacyjnego, prawdopodobnie w ciągu najbliższych sześciu do 18 miesięcy lub sześciu do 24 miesięcy będziemy świadkami kolejnego cyklu działań egzekucyjnych, [wszystko] ze względu na cykl wzrostu wartości aktywów i zainteresowania inwestorów detalicznych
– powiedział i dodał, że "bez ram regulacyjnych, bez tej przejrzystości, bez narzędzi, których zwykle używamy jako organy regulacyjne, nadal będziemy świadkami oszustw i manipulacji”. //twitter.com/etherawilliams/status/1787728271070630072 Wszystko dzieje się po tym, jak dowiedzieliśmy się, że platforma Robinhood stała się nowym celem SEC. Pracownicy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wysłali firmie zawiadomienie Wells, która zapowiada podjęcie wobec niej działań egzekucyjnych. Ma chodzić o rzekome naruszenie przepisów dot. papierów wartościowych. W praktyce chodzi o to, że na platformie można było obracać kryptowalutami. //twitter.com/BitcoinMagazine/status/1787469158273229267 Oberwały też Consensys, firma stojąca za portfelem MetaMask, i zdecentralizowana giełda kryptowalut Uniswap. I one ogłosiły, że  otrzymały podobne zawiadomienia, które nie zapowiadają niczego dobrego. W minionych latach CFTC i SEC wszczęły kilka działań egzekucyjnych przeciwko m.in. Coinbase, Binance i FTX.

Co ze stablecoinami?

Wróćmy jeszcze do wypowiedzi Behnama. Został zapytany o prawdopodobieństwo uchwalenia ustawy o stablecoinach. Takowa powstała, ale nadal nie została przegłosowana w Kongresie.
Jest duży impet, jest wiele pomysłów, myślę, że kongresmeni po obu stronach podejmą wysiłki (...), ale obecnie uchwalenie przepisów jest trudne
– wyjaśnił Behnam, sugerując, że szansa na przegłosowanie regulacji jest niska. Problem jest właśnie w tym: amerykańscy urzędnicy atakują firmy z rynku kryptowalut, a jednocześnie kongresmeni nie uchwalają stosownych regulacji, które pomogłyby podmiotom z branży działanie w bezpieczny pod kątem prawnym sposób.

Komentarze

Ranking giełd