MFW: Ryzyko legalizacji bitcoina w Salwadorze mniejsze niż sądzono

Ryzyko legalizacji bitcoina przez Salwador "nie zmaterializowało się" dzięki "ograniczonemu" rozpowszechnieniu kryptowaluty. Taką opinię w najnowszym raporcie wyraził Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).
Podczas gdy ryzyko związane z bitcoinem nie zmaterializowało się ze względu na ograniczone wykorzystanie tego aktywa - jak pokazują dane z badań i transakcji - jego użytkowanie może się rozszerzyć [...]. W tym kontekście utrzymują się kluczowe zagrożenia dla integralności i stabilności finansowej, stabilności fiskalnej i ochrony konsumentów.
Opinia została przedstawiona jako część wstępnej oceny organizacji po wizycie jej pracowników w Salwadorze.

Nieprzejrzyste zakupy Salwadoru

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podkreślił, że władze tego kraju powinny "ponownie rozważyć swoje plany rozszerzenia ryzyka państwowego na bitcoin". Eksperci zauważyli również, że nie mogą oszacować inwestycji Salwadoru w aktywa ze względu na "nieprzejrzyste" działania rządu. Stwierdzili jednak, że gospodarka kraju "w pełni powróciła" do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. W styczniu 2023 roku parlament Salwadoru uchwalił ustawę dotyczącą emisji aktywów cyfrowych innych niż bitcoin. W przyjętych przepisach uwzględniono ramy prawne dla emisji opartych na bitcoinie obligacji, znanych również jako „obligacje wulkaniczne”. Planowana na marzec 2022 roku emisja obligacji wulkanicznych była wielokrotnie przekładana. Głównie za sprawą ubiegłorocznego krachu i załamania wartości BTC. Ustawa o aktywach cyfrowych została ostatecznie wprowadzona do salwadorskiego parlamentu pod koniec listopada 2022 roku.

Komentarze

Ranking giełd