MFW niezadowolony z przyjęcia BTC w Republice Środkowoafrykańskiej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa, że ​​uczynienie bitcoina prawnym środkiem płatniczym Republiki Środkowoafrykańskiej będzie wiązało się z problemami zarówno dla kraju, jak i dla regionu.
MFW, mający działać na rzecz zrównoważonego wzrostu i zdrowej polityki monetarnej państw członkowskich, wskazał serwisowi Bloomberg, że uznanie bitcoina za prawny środek płatniczy przez Republikę Środkowoafrykańską wiąże się z poważnymi wyzwaniami w zakresie prawa, przejrzystości i polityki gospodarczej. W ubiegłym tygodniu prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin Archange Touadera podpisał ustawę legalizującą kryptowaluty i uznającą bitcoina za prawnie obowiązującą walutę. Wcześniej ustawę jednogłośnie przyjął parlament tego kraju. Oficjele wskazali również, że kraj ten czyni dalsze postępy związane z szeroko zakrojonymi planami przyjęcia kryptowalut.

Drugi kraj po Salwadorze

Podpisanie ustawy uczyniło z Republiki Środkowoafrykańskiej pierwszy afrykański kraj, który przyjął bitcoina i zarazem drugi kraj na świecie po Salwadorze, który zdecydował się na taki krok. Zarówno Salwador, jak i Republika Środkowoafrykańska nie używają rodzimej waluty. MFW krytykował również decyzję Salwadoru o przyjęciu bitcoina jako prawnego środka płatniczego. W styczniu tego roku zarząd funduszu wezwał Salwador do rezygnacji z używania kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego, powołując się na „duże ryzyko związane z używaniem bitcoina w zakresie stabilności finansowej, integralności finansowej i ochrony konsumentów, a także związane z tym fiskalne zobowiązania warunkowe”.

Komentarze

Ranking giełd