Meta zamknie cyfrowy portfel Novi

Meta Corporation zrezygnowała z uruchomienia portfela cyfrowego Novi i zapowiedziała, że zamknie projekt po zakończeniu testów pilotażowych 1 września 2022 r.
Od 21 lipca użytkownicy nie będą mogli doładowywać swoich kont, a we wrześniu przestanie działać aplikacja Novi oraz usługa WhatsApp o tej samej nazwie. Posiadaczom kont zalecono samodzielne wypłacenie aktywów. W oświadczeniu firmy czytamy:
Jeśli po zamknięciu pilotażu na koncie Novi pozostaną jakiekolwiek pieniądze, postaramy się przelać środki na konto bankowe lub kartę debetową, którą powiązałeś z kontem.
Użytkownicy stracą również dostęp do swoich danych transakcyjnych po zamknięciu projektu. Meta radzi więc, aby wyeksportować te informacje poprzez odpowiednią opcję w ustawieniach cyfrowego portfela. Według CoinDesk, korporacja zamierza wykorzystać rozwój związany z Novi w przyszłych projektach, w tym inicjatywach metaverse. Plany Meta (ówczesnego Facebooka) dotyczące uruchomienia własnej kryptowaluty wyszły na jaw w 2018 roku. W połowie czerwca 2019 roku korporacja ogłosiła uruchomienie Libra, globalnego steblecoina. Do zarządzania siecią płatności została powołana organizacja non-profit Stowarzyszenie Libra. Wśród jej członków znalazły się Visa, Mastercard, PayPal, Uber, Spotify, Andreessen Horowitz i Coinbase. Projektem zainteresowali się również regulatorzy, a w lipcu wysłuchała go Komisja Bankowa Senatu USA. W październiku wyszło na jaw, że firmy płatnicze Visa, Mastercard, PayPal i Stripe nie spieszyły się z podpisaniem oficjalnych dokumentów. Następnie wycofali się z projektu. W 2020 roku korporacja porzuciła pierwotną koncepcję i zmieniła nazwę cyfrowego portfela z Calibra na Novi, a samego stabelcoina na Diem. Konsorcjum stojące za projektem zostało z kolei przemianowane na Stowarzyszenie Diem. Mimo licznych zapowiedzi, do premiery nigdy nie doszło. Dla przypomnienia, w styczniu 2022 roku Diem Association ogłosiło sprzedaż swojej własności intelektualnej firmie Silvergate Capital Corporation.  

Komentarze

Ranking giełd