Iran próbuje zakazać płatności kryptowalutami wydobywanymi za granicą

W ramach szerszych działań, których celem jest obejście sankcji, Iran może próbować wprowadzić jeden z pierwszych przypadków protekcjonizmu walut cyfrowych.

Kryptowaluty w Iranie tylko z Iranu

Zgodnie z tweetem opublikowanym przez Iran International, Centralny Bank Iranu ogłosił w środę decyzję Rady Ministrów, zgodnie z którą waluty cyfrowe będące w obrocie w kraju muszą być wydobyte w tym kraju. Tym samym zakazana jest wymiana cyfrowych aktywów wykopanych za granicą. Podczas gdy wiele osób zauważyło, że egzekwowanie przepisów byłoby prawie niemożliwe, blockchainowy prawnik i doradca Fatemeh Fannizadeh stwierdził, że zakaz może być ukierunkowany przede wszystkim na banki i podmioty forex używające kryptowalut do płacenia za import: Pod koniec kwietnia Bank Centralny Iranu zatwierdził przepisy, które pozwolą bankom i innym instytucjom finansowym używać kryptowalut do płacenia za import. Zgodnie z tymi przepisami, instytucje mogą wykorzystywać do zakupów kryptowalutę pochodzącą z licencjonowanych przez państwo kopalni. Wydaje się, że celem tego nowego rozporządzenia jest zapewnienie, że wykorzystane będą tylko kryptowaluty wydobyte z zatwierdzonych farm. Od 2019 r. organy regulacyjne wydały ponad tysiąc licencji dla kopalni kryptowalut, w tym prowadzoną przez Turcję farmę złożoną z 6000 rigów.

Strategia omijania sankcji

Nowe przepisy mogą być częścią większej, tworzonej od lat strategii omijania sankcji. Irański instytut badawczy Majlis Research Center wzywał kraj do wykorzystania kryptowalut w celu obejścia paraliżujących sankcji gospodarczych już w 2018 roku. W jednym z raportów napisali, że aktywa cyfrowe mogą być wykorzystywane do handlu międzynarodowego:
Według ekspertów, jednym ze sposobów na uniknięcie negatywnych skutków niesprawiedliwych sankcji jest wykorzystanie kryptowalut do handlu zagranicznego.
W styczniu władze iranu zrzuciły winę za przerwy w dostawie prądu na nielegalne urządzenia do kopania kryptowalut. Eksperci twierdzili jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż winna jest niszczejąca i długo zaniedbywana infrastruktura.

Komentarze

Ranking giełd