Interpol chce kontrolować przestępczość w metaverse

Sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej (Interpol), Jürgen Stock, ogłosił zamiar przejęcia kontroli nad działalnością przestępczą w metaverse. Takie informacje podało BBC.
Według Stocka identyfikacja przestępstw w wirtualnych światach jest kłopotliwa. Przestępcy dostosowują się bowiem do nowych narzędzi technologicznych. W październiku 2022 roku Interpol uruchomił swój własny metaverse stworzony specjalnie dla organów ścigania na całym świecie. Organizacja zauważała wówczas wzrost przestępczości wraz z rosnącą liczbą użytkowników wirtualnych światów. Interpol jako możliwe zagrożenia wymienił kradzież danych, pranie pieniędzy, oszustwa finansowe, fałszerstwa, wymuszenia, phishing, molestowanie seksualne i stalking.

Inne działania Interpolu w cyfrowym świecie

W październiku 2022 roku Stock zapowiedział utworzenie w organizacji jednostki zajmującej się przestępczością związaną z aktywami cyfrowymi. W listopadzie 2020 roku Interpol udaremnił działania nigeryjskich przestępców, którzy zaatakowali 500 000 firm na całym świecie. Grupa, nazwana TMT, od co najmniej 2017 roku przeprowadzała masowe włamania do korporacyjnych skrzynek pocztowych i wykradała dane użytkowników z przeglądarek, e-maili i serwerów FTP, również na sprzedaż. Napastnicy wykorzystywali ataki phishingowe oparte na inżynierii społecznej. Ich działalność dotknęła co najmniej 500 000 firm publicznych i prywatnych w ponad 150 krajach, w tym w USA, Wielkiej Brytanii i Rosji. W czasie akcji "Falcon" stróże prawa zatrzymali trzech cyberprzestępców. Po aresztowaniu nigeryjska policja znalazła na ich urządzeniach dane około 50 tysięcy ofiar.

Komentarze

Ranking giełd