Indonezja: kolejna fatwa przeciwko kryptowalutom

Jak poinformował raport CNBC Indonesia, Rada Tarjih wraz z Central Executive Tajdid of Muhammadiyah wydała nową fatwę skierowaną przeciwko kryptowalutom. Aktywa cyfrowe, takie jak np. bitcoin, zostały uznane za niezgodne z prawem muzułmanów. Tarjih Muhammadiyah to jedna z największych pozarządowych organizacji islamskich w kraju. Wraz Central Executive Tajdid of Muhammadiyah wydała nową fatwę na temat kryptowalut. Fatwa Tarjiha stanowi, że kryptowaluty mają charakter spekulacyjny i są wysoce niestabilne. Wskazano także, że nie są one zabezpieczone żadnymi innymi aktywami, takimi jak na przykład złoto. W związku z tym są „niejasne”. Walutom cyfrowym fatwa zarzuca również brak zgodności z zasadami szariatu, odnoszącymi się do systemu barterowego i prawa wymiany walut.  Majelis Tarjih i Tajdid PP Muhammadiyah wskazali, że:
Ta spekulatywna i ghararska natura jest zabroniona przez szariat jako Słowo Allaha i Hadis Proroka (niech pokój będzie z nim) i nie spełnia wartości i wzorców etyki biznesu według Mahometa, zwłaszcza tych dwóch punktów, a mianowicie: nie powinno być gharar (HR) i nie powinno być maisir (QS. Al Maidah: 90).

Indonezja kontra bitcoin?

To jest już kolejny raz, kiedy islamska organizacja uznała kryptowaluty za „haram”, czyli niezgodne z prawem muzułmanów. Po raz pierwszy jednak, zastrzeżenia w fatwie dotyczą przepisów religijnych. Na przykład, w październiku ubiegłego roku, fatwę w sprawie kryptowalut wydał wschodnio-jawajski oddział jednej z największych indonezyjskich organizacji islamskich Nahdlatul Ulama (NU). Należy podkreślić, że decyzje podejmowane w fatwie przez władze islamskie nie są oficjalnym dekretem, ani nie implikują całkowitego zakazu handlu kryptowalutami. Jednakże, nie można całkowicie zignorować treści fatwy w kraju, w którym mieszka największa populacja muzułmańska.

Komentarze

Ranking giełd