Komisja Nadzoru Finansowego wydała dziś oświadczenie zatytułowane "UKNF przypomina o zasadach działalności giełd i kantorów kryptowalut w Polsce i ostrzega o ryzykach". W jego pierwszym zdaniu zwrócono uwagę na niedawne doniesienia dotyczące rejestracji spółki Binance Polska. Dalej KNF informuje o braku uregulowania branży kryptowalut w naszym kraju.
UKNF w nawiązaniu do przekazu, jakim posługują się w przestrzeni medialnej takie podmioty odnoszącego się do „przestrzegania polskich standardów regulacyjnych dla dostawców usług w zakresie walut wirtualnych” przypomina, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF lub Komisja) nie licencjonuje, nie rejestruje, ani nie nadzoruje giełd oraz kantorów kryptowalut. Komisja „nie zatwierdza” także tego rodzaju działalności - czytamy w komunikacie KNF.Komisja dodała, że osoby poszkodowane w wyniku ewentualnego upadku giełdy kryptowalut nie powinny liczyć na jej pomoc. Podkreśliła też, że dostawcy wirtualnych aktywów nie muszą gwarantować bezpieczeństwa środków klientów i nie zapewniają im ochrony takiej jak banki. W razie plajty kryptowaluty użytkowników nie są też wyłączane z masy upadłościowej spółki. KNF zaznacza, że może nadzorować giełdy, ale tylko takie, które uzyskały status instytucji płatniczej.
Binance w polskim rejestrze dostawców wirtualnych aktywów
18 stycznia spółka Binance Poland poinformowała o wpisaniu do polskiego rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Wprowadziła go Ustawa AML z 2018 roku. Rejestr prowadzi Generalny Inspektor Informacji Finansowej, jest publikowany na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, a organem właściwym do jej spraw jest Minister Finansów. Jak dowiadujemy się z dalszej części oświadczenia KNF jest to jedyny wykaz, w którym figurą spółki z tej branży. Binance Poland sp. z.o.o. została do niego wpisana 29 września 2022 roku. W czym zatem problem?Poszło o "współpracę z organami regulacyjnymi"
Z powiadomienia wynika, że Komisji Nadzoru Finansowego nie spodobało się komunikowane w przekazach Binance zdanie o prowadzonej "współpracy z organami regulacyjnymi". Urząd sugeruje też, że tego rodzaju stwierdzenia mogą spotkać się reakcją ze strony KNF i UOKiK.Kto reguluje giełdy kryptowalut w Polsce
W istocie w Polsce nie ma podmiotu, który by się tym zajmował. Jedynym wymogiem dla firm z branży jest otrzymanie wpisu do rejestru, o którym wspominaliśmy wcześniej. Jak zauważają przedstawiciele branży, środowisko od wielu lat podejmowało próby nakłonienia urzędników do wdrożenia regulacji. W przeprowadzonym ponad 3 lata temu wywiadzie dla Cryps.pl mówił o tym prof. Krzysztof Piech:5 lat temu, po upadku największej wówczas giełdy kryptowalutowej Mt.Gox, proponowaliśmy w Polsce pierwszą na świecie samoregulację sektora giełd kryptowalutowych. Później podjęliśmy próby jako Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Następnie staraliśmy się o to pod skrzydłami Ministerstwa Cyfryzacji, mając zaangażowanie i poparcie wszystkich instytucji, łącznie z KNF. Niestety nadal stoimy w miejscu. - czytamy w wywiadzie z października 2019 roku.Od tego czasu w polskim prawie nie zaszły żadne istotne zmiany w tym obszarze. Działalność dostawców usług wymiany walut wirtualnych (tzw. Crypto Assets Service Providers, CASP) zostanie uregulowana prawdopodobnie dopiero po wprowadzeniu unijnej dyrektywy MiCA, najwcześniej w 2024 roku.
Komentarz Binance Poland
Binance Poland wydało oświadczenie w sprawie komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego. Zamieszczamy je w całości:18 stycznia 2023 roku w ramach naszego komunikatu prasowego przekazaliśmy, że Binance Poland sp. z o.o. została wpisana do Rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych, prowadzonego przez Izbę Administracji Skarbowej w Katowicach. Mamy pełną świadomość, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie nadzoruje działalności giełd kryptowalut. KNF nie została przez nas wymieniona w naszym komunikacie. Ściśle monitorujemy przepisy obowiązujące w każdym kraju, w którym prowadzimy działalność, i dochowujemy należytych starań w celu przestrzegania lokalnych i globalnych wymogów regulacyjnych. Mamy głębokie przekonanie, że stabilne otoczenie regulacyjne może wspierać innowacje i jest niezbędne do zbudowania zaufania do branży kryptoaktywów oraz zapewnienia jej wzrostu w długim okresie. Jesteśmy otwarci na współpracę z lokalnymi organami regulacyjnymi i rządowymi w celu kształtowania reguł dla rynku kryptowalut, które zapewnią należytą ochronę konsumentom, będą stymulować innowacje oraz pozwolą na dalszy rozwój sektora.
Komentarze
janek
1. Ta giełda nazywa się Binance Poland Sp. z o. o. a nie Binance Polska co jest zupełnie inną spółką z innym numerem NIP.
Czy ma to znaczenie czy będzie to Poland czy Polska? Tak, ma.