Premiera "stablecoina" z konkurencyjnej platformy Ethereum miała miejsce w kwietniu. Kryptowaluta była obsługiwana przez Decentral Bank, zdecentralizowaną autonomiczną organizację.
Początkowo cena stablecoina była wspierana przez transakcje arbitrażowe oraz fundusz rezerwowy z NEAR i USDT. Uruchomienie USN zbiegło się z niekorzystnymi warunkami rynkowymi, w szczególności z załamaniem się ekosystemu Terra. Według oświadczenia Fundacji NEAR, aktywo stało się w ostatnim czasie niewystarczająco zabezpieczone. Organizacja non-profit napisała we wpisie na blogu:In response to a recent issue with USN, the @NEARFoundation is funding a protection Programme to safeguard USN holders.
More details below ?//t.co/NDMZUO2Wim — NEAR Protocol | Create Without Limits (@NEARProtocol) October 24, 2022
Decentral Bank potwierdził, że było to spowodowane pierwotnie algorytmiczną wersją USN (v1). Po czerwcowej aktualizacji do wersji 2, nie jest już ona algorytmiczna, ale została narażona na ryzyko niedostatecznego zabezpieczenia w ekstremalnych warunkach rynkowych.Później Decentral Bank również opublikował post o "stopniowym wygaszaniu projektu".
W ramach programu ochrony USN przeznaczono 40 milionów dolarów, które w ciągu roku umożliwią użytkownikom wymianę stablecoina NEAR na USDT i inne aktywa. Przedstawiciele Decentral Bank stwierdzili:A Message to the Community: $USN Wind-down TLDR; $USN is gradually winding down. The contract will be accessible indefinitely, with only minting disabled. $USN is safely redeemable 1:1 for $USDT through a $40M Protection Program. Full statement: //t.co/bnCCFqdzZm
— Decentral Bank (@DcntrlBank) October 24, 2022
USN napotkał wiele przeszkód w ciągu ostatnich kilku miesięcy, m.in. zwiększoną kontrolę regulacyjną i zmieniające się postrzeganie rynku ze względu na ostatnie głośne incydenty.
Komentarze