FDIC twierdzi, że jedną z przyczyn upadku Signature były kryptowaluty

Amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) zakończyła dochodzenie w sprawie przyczyn upadku przyjaznego branży kryptowalutowej banku Signature.
Według szefa agencji, Martina Grunberga, przyczyniło się do tego ryzyko związane z aktywami cyfrowymi. Zgodnie z oświadczeniem regulatora, "źródłem problemów" było złe zarządzanie instytucją finansową. Organy regulacyjne zamknęły Signature w marcu 2023 r. po Silicon Valley Bank. Później Departament Skarbu USA, Fed i FDIC ogłosiły pomoc dla tych instytucji. W raporcie czytamy:
Signature nie oceniła ryzyka związanego z depozytami kryptowalutowymi i polegania na nich, a także podatności na wstrząsy w branży w latach 2022 i 2023. Nieodpowiednie zarządzanie ryzykiem spowodowało, że bank nie zarządzał swoją płynnością w okresie napięć.
FDIC oszacował szkody spowodowane upadkiem Signature na 2,4 miliarda dolarów. Zauważył również, że 67 procent depozytów było nieubezpieczonych.

Odmienne stanowisko innych regulatorów

Niektóre agencje zajmują przeciwne stanowisko. Adrienne Harris, rzeczniczka regulatora bankowego stanu Nowy Jork, nie zgodziła się z sugestią, że Signature Bank upadł z powodu powiązań z branżą kryptowalut. Według niej upadek instytucji był wynikiem paniki wśród klientów spowodowanej upadkiem Silicon Valley Bank. W marcu FDIC dała klientom kryptowalut Signature tydzień na wypłatę środków i zamknięcie kont. W tym samym miesiącu spółka zależna NYCB, Flagstar Bank, kupiła część upadłej instytucji za 38,4 miliarda dolarów. Depozyty aktywów cyfrowych nie zostały uwzględnione w tej transakcji.

Komentarze

Ranking giełd