Estonia: przez nowe prawo kraj opuściło prawie 400 kryptowalutowych firm

Liczba zarejestrowanych w Estonii firm z branży kryptowalut spadła o 80%. To efekt uchwalenia nowego prawa dot. zapobiegania praniu pieniędzy.

Exodus kryptofirm z Estonii

Estoński organ nadzorujący pranie brudnych pieniędzy, Financial Intelligence Unit, opublikował raport stwierdzający, że ważność 389 licencji, jakie otrzymały kryptowalutowe firmy, wygasła. Obecnie aktywnych jest tylko 100 zezwoleń dla dostawców usług w zakresie aktywów wirtualnych (VASP). Wszystko powyższe jest efektem wejścia w życie nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów aż 200 firm z rynku blockchain, które były zarejesrtowane w Estonii, dobrowolnie zrezygnowało ze swoich licencji. Władze unieważniły również 189 zezwoleń ze względu na niezgodność z wymogami znowelizowanej ustawy.

Estonia: kryptoraj

Estonia jest jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla start-upów technologicznych, w tym firm z rynku kryptowalut. Problem w tym, że państwo boryka się również z ryzykiem utraty reputacji, z powodu skandali związanych z praniem pieniędzy i oszustwami na rynku kryptowalut. Starając się poprawić swój wizerunek, Estonia zaostrzyła ostatnio przepisy dotyczące prania pieniędzy i nałożyła na firmy kryptowalutowe obowiązek ponownego ubiegania się o licencje. Regulator twierdzi, że przy odnawianiu uprawnień „widział sytuacje, które zaskoczyłyby każdego”. Urzędnicy odkryli bowiem, że na rynku dochodziło do wielu patologii. Wskazali np. na identyczne biznesplany, jakie przygotowały poszczególne firmy, które starały się o licencję. Do tego osoby, stojące za poszczególnymi projektami chwaliły się - jak się okazało - sfałszowanymi CV - nie posiadały tak dużego doświadczenia na rynku, jak twierdziły. Poza tym wiele firm złożyło wnioski korzystając z usług tych samych prawników, co wzbudziło pewien niepokój regulatorów. Obecnie władze Estonii planują kontynuować przegląd wydanych wcześniej zezwoleń, oczekując jednocześnie powrotu do „normalności w zakresie nadzoru”. W 2022 r. głośno było także o pewnym scamie z Estonii. Prokuratorzy federalni z Waszyngtonu oskarżyli dwóch obywateli tego kraju o organizację serii oszustw kryptowalutowych, w których mieli oszukać wielu inwestorów na całym świecie na łączną kwotę 575 mln USD.

Komentarze

Ranking giełd