Elliptic wyśledził platformę zamieszaną w oszustwa na 11 mld USD, do której używano Tethera

Platforma Huione Guarantee, prowadzona przez kambodżański konglomerat Huione Group, została zidentyfikowana jako centrum masowych cyberoszustw i prania pieniędzy, głównie za pomocą transakcji przy użyciu USDT. Raport od Elliptic Research ujawnia transakcje o wartości przekraczającej 11 miliardów dolarów, które są powiązane z działalnością przestępczą.
  • Platforma Huione Guarantee ułatwia pranie pieniędzy i cyberoszustwa, głównie za pomocą tethera,
  • Dzięki analizie blockchain, Elliptic oznaczył setki adresów kryptowalutowych związanych z działalnością przestępczą.

Skala przestępczości na platformie Huione Guarantee

Huione Guarantee, działająca głównie w języku chińskim, obejmuje tysiące kanałów komunikacyjnych, z których każdy jest zarządzany przez innego sprzedawcę. Ci z kolei oferują usługi takie jak sprzedaż danych osobowych, pranie pieniędzy oraz tworzenie oprogramowania i stron internetowych dla oszustów. [embed]//twitter.com/elliptic/status/1810943317695197424[/embed] Warto zaznaczyć, że platforma ta oferuje również narzędzia i sprzęt wykorzystywane do przetrzymywania i torturowania pracowników w ośrodkach przestępczych. Metody płatności obejmują przelewy bankowe i aplikacje płatnicze, ale głównym środkiem płatności jest Tether (USDT) - to w rezultacie ułatwia śledzenie tych transakcji.

Mechanizmy oszustwa

Według raportu od Elliptic Research, platforma Huione Guarantee jest powiązana z transakcjami o wartości przekraczającej 11 miliardów dolarów. Znaczna część z tego związana jest z praniem pieniędzy i oszustwami internetowymi. Tom Robinson (współzałożyciel i główny naukowiec w Elliptic) podkreśla, iż dzięki przejrzystości blockchain możliwe jest śledzenie i blokowanie takich transakcji.

Walka z kryptoprzestępczością

Raport od Elliptic doprowadził do oznaczenia setek adresów kryptowalutowych związanych z Huione Guarantee i jej sprzedawcami. 
W naszych narzędziach oznaczyliśmy kilkaset adresów, z których korzystają te podmioty, a nasi klienci mogą przeszukiwać transakcje i portfele pod kątem linków do nich prowadzących.
 - powiedział Robinson. Dzięki temu giełdy i inne przedsiębiorstwa są w stanie monitorować transakcje i zapobiegać dalszemu praniu  pieniędzy. Organy ścigania mogą zaś ścigać osoby odpowiedzialne za te oszustwa. 

Nowe trendy w cyberprzestępczości

W raporcie od Elliptic z 2024 r. zwrócono uwagę na coraz częstsze wykorzystywanie sztucznej inteligencji do nielegalnych działań. Oszustwa typu deepfake, polegające na wykorzystaniu fałszywych nagrań wideo znanych osobistości, zyskują na popularności. Dyskusje na forach darknetu wskazują na rosnące zainteresowanie wykorzystaniem AI do inżynierii wstecznej fraz źródłowych portfeli kryptowalutowych i omijania systemów uwierzytelniania.

Komentarze

Ranking giełd