Dziś UE zagłosuje ws. obowiązku weryfikacji niehostowanych portfeli kryptowalut

Dziś Parlament Europejski będzie głosować nad przyjęciem projektu regulacyjnego dotyczącego przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Wśród proponowanych środków znajduje się m.in. kontrowersyjny przepis mający na celu nałożenie wymogów weryfikacyjnych na transfery kryptowalut do niehostowanych portfeli.
AKTUALIZACJA Parlament UE przyjął zasady uderzające w anonimowość hostowanych portfeli kryptowalut.
31 marca od godz. 13:45  w Parlamencie Europejskim ma odbyć się kluczowe głosowanie nad przyjęciem projektu regulacyjnego dotyczącego przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Dziś prawodawcy w sejmowej Komisji Gospodarczej i Monetarnej będą głosować nad wieloma pakietami AML mającymi zastosowanie do transakcji kryptograficznych i dostawców usług związanych z kryptowalutami. Celem proponowanych zmian jest odcięcie dostawców usług kryptograficznych działających w UE od jej systemu finansowego, dopóki firmy te nie zostaną odpowiednio uregulowane. Wedle projektu, ​​firmy kryptograficzne, które chcą oferować usługi klientom w UE, muszą być zarejestrowane jako firma, a także posiadać licencję lub zatwierdzenie przez organ regulacyjny w dowolnej jurysdykcji. Nowe reguły wymagałyby, by użytkownicy dostawców transferów kryptowalut zgłaszali tożsamość rzeczywistego beneficjenta niehostowanych portfeli giełdom, z których przesyłają środki. Giełdy będą musiały weryfikować do czyjego zewnętrznego portfela przesyłane są krypotowaluty.

Nowy organ ds. AML

Zgodnie z projektem odpowiedzialność za utworzenie i utrzymanie rejestru będzie ponosić nowy organ do spraw AML (AMLA), nad którym prawodawcy pracują:
AMLA ustanawia i prowadzi orientacyjny i niewyczerpujący publiczny rejestr banków-przykrywek i dostawców usług w zakresie kryptowalut, którzy nie spełniają wymogów, działających w Unii i poza nią, w oparciu o informacje przekazane przez właściwe organy, organy nadzoru, Komisję lub podmioty zobowiązane. Środki te są potrzebne, biorąc pod uwagę wysokie ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, nieodłącznie związane z tymi podmiotami, zgodnie z projektem.
Ostateczny projekt ustawy ukończono 28 marca późnym wieczorem. Do posłów Parlamentu Europejskiego trafił natomiast rano 29 marca. W marcu informowaliśmy, że Parlamentarzyści Unii Europejskiej zagłosowali przeciwko wprowadzeniu poprawki do ustawy Markets in Crypto Assets (MiCA). Komisja ECON odrzuciła poprawkę w ustawie MiCA dot. miningu proof-of-work.

Komentarze

Ranking giełd