Dyskusja o XRP w słynnym programie telewizyjnym. CEO Ripple oraz były komisarz SEC w “60 Minutes”

O kryptowalutach mówi się dziś wszędzie. Temat cyfrowych aktywów pojawia się regularnie na łamach takich rozgłośni, jak CNN czy Fox News. Teraz o tym, jaki wpływ na wybory prezydenckie w USA miała ta branża, dlaczego regulacje są potrzebne i czy token XRP jest papierem wartościowym, dyskutowano w jednym z najpopularniejszych programów populistycznych "60 Minutes". 
  • Dyrektor generalny Ripple - Brad Garlinghouse - pojawił się w kolejnym odcinku programu "60 Minutes", w którym bronił branży kryptowalut.
  • Wystąpił w nim także znany krytyk tej klasy aktywów, były komisarz SEC - John Reed Stark.

CEO Ripple dyskutuje z komisarzem SEC w programie "60 Minutes"

W jednym z najbardziej cenionych programów informacyjnych w USA zagościł dyrektor generalny firmy Ripple, Brad Garlinghouse. W rozmowie z Margaret Brennan poruszył wiele wątków dot. regulacji tego sektora. Pojawił się również były już urzędnik amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC)  - John Reed Stark - którego branża kryptowalut doskonale kojarzy z głoszoną przez niego negatywną narracją przeciwko tej klasie aktywów. Skupmy się jednak na tym, co zaprezentował CEO Ripple w trakcie godziny swojego czasu antenowego. Garlinghouse podkreślał, że branża kryptowalut od początku domaga się jej uregulowania w USA. Wspomniał o ustawie FIT21, której autorami są Republikanie, ale poparło ją aż 71 Demokratów. W jej następstwie nadzór nad kryptowalutami miałby przypaść CFTC, a nie SEC. Sens tego planu próbował obalić w swoich wypowiedziach John Reed Stark, który twierdził, że instytucja, z którą kiedyś był związany, posiada lepsze zasoby do regulowania kryptowalut. Były urzędnik SEC ponownie uderzył w inwestorów cyfrowych aktywów, nazywają ich wzrost popularności "plagą".
Krypto to plaga. To nie jest coś, czego chcesz w swoim społeczeństwie. To czysta spekulacja. Krypto nie ma bilansu. Nie ma sprawozdań finansowych
- stwierdził. Oczywiście nie zabrakło tematu tokena Ripple, czyli XRP. Chociaż w zeszłym roku sędzia Analisa Torres uznała go za towar, a nie papier wartościowy, to pozwoliło jego emitentom zdobyć przewagę nad SEC, to Stark (podobnie jak i Gary Gensler) upiera się, że aktywo to w dalszym ciągu jest papierem wartościowym. Garlinghouse w odpowiedzi stwierdził, że aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące papierów wartościowych absolutnie nie nadają się do stosowania w przypadku nowej technologii, jak właśnie kryptowalut. Uderzył także w Sharka zarzucając mu bycie celowo podstawionym przez Genslera, aby w dalszym ciągu siać zamęt w tym temacie. Całą rozmowę możecie obejrzeć w tym miejscu.

Komentarze

Ranking giełd