Donald Trump zezwala na płacenie bitcoinem (BTC) za swój limitowany produkt

Znany amerykański polityk, przedsiębiorca oraz prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 2017-2021 wykazuje coraz bardziej przyjazny stosunek do kryptowalut. Jego posunięcie nie pozostawia w tym temacie złudzeń.
  • Donald Trump uważa, że bitcoin może sprawdzić się w roli środka płatności. Przypomniał on, iż sam pozwolił ludziom kupować za BTC jego limitowaną kolekcję cyfrowych tenisówek,
  • Były prezydent USA uważa, iż kryptowaluty nie zagrażają dominacji dolara amerykańskiego. Co więcej, mogą one służyć do dokonywania płatności w regulowanym środowisku.

Ewolucja nastawienia Trumpa do bitcoina

Podczas jednego z wywiadów emitowanych w CNBC znany amerykański polityk odpowiedział na kilka pytań związanych z największą z kryptowalut. Warto zauważyć, iż dzieje się to na tle trwających wzrostów na rynku wirtualnych walut oraz rosnącej adopcji bitcoina wśród inwestorów instytucjonalnych i detalicznych. Donald Trump wydaje się dostrzegać to zjawisko. Choć w przeszłości stanowisko byłego prezydenta USA wobec BTC było nieco inne, obecnie wykazuje się on dużo większą przychylnością co do cyfrowych aktywów. Być może dąży on do tego, aby zyskać przychylność wśród wyborców z tej branży. Należy przypomnieć, iż kiedyś polityk ten twierdził, że “bitcoin to oszustwo”. Jego narracja względem tej kryptowaluty mocno więc ewoluowała na przestrzeni czasu. Obecnie Donald Trump widzi duży potencjał w możliwości dokonywania płatności za pomocą BTC. W trakcie nagrywanej rozmowy zdradził, iż sam nawet pozwolił ludziom na zapłatę w takiej formie. Sytuacja ta dotyczyła cyfrowej kolekcji tenisówek. Interesariusze mogli je nabyć za pomocą “nowych, szalonych walut”. Polityk ten eksperymentował więc z tzw. niewymiennymi tokenami (NFT). W trakcie wywiadu przyznał, że cyfrowe aktywa pozwoliły się mu "zabawić oraz zarobić trochę pieniędzy". [embed]//www.youtube.com/watch?v=91W2qqk0HAg[/embed] Mimo styczności z kryptowalutami wydaje się, że Donald Trump nigdy w nie nie inwestował. Zapytany o to, czy kupił BTC, tylko się roześmiał. Następnie zaprzeczył jakimkolwiek osobistym zakupom.

Konkurencja między BTC a USD

Chociaż wiele osób twierdzi, iż bitcoin ma szansę zdetronizować dolara amerykańskiego, cytowany polityk nie jest zwolennikiem tej teorii. Nie sądzi on bowiem, aby kryptowaluta ta stanowiła zagrożenie. W jego opinii wirtualne waluty mogą współistnieć z walutami fiducjarnymi w regulowanym środowisku. Donald Trump mocno wierzy w siłę dolara amerykańskiego. Nie uważa więc, że BTC mógłby uzyskać nad nim przewagę. Warto mieć na uwadze to, iż kryptowaluty w dalszym ciągu są bardziej postrzegane, jako narzędzia przeznaczone do inwestycji i spekulacji. Z uwagi na to, że wiele z nich zmaga się z problemem związanym ze skalowalnością, nie wszystkie mogą być masowo stosowane, jako środki płatności - zniechęcają do tego m.in. rosnące koszty transakcyjne przy wzroście zatłoczenia w sieciach blockchain. Choć na rynku istnieją rozwiązania warstwy drugiej (L2) - tj. Lightning Network (LN) w przypadku BTC, innym czynnikiem zniechęcającym do używania bitcoina, jako środka płatniczego mogą być wysokie wahania cenowe. To samo dotyczy innych wirtualnych walut. 

Komentarze

Ranking giełd