Departament Sprawiedliwości odwołuje się od decyzji sądu ws. przejęcia Voyagera przez Binance.US

Sędzia sądu upadłościowego wyraził zgodę na przejęcie aktywów spółki Voyager Digital przez Binance.US, oddalając zastrzeżenia złożone przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Giełda kryptowalutowa nie może jednak cieszyć się z tej decyzji, ponieważ amerykański Departament Sprawiedliwości złożył odwołanie w tej sprawie.
Bankrutujący broker kryptowalut Voyager zawarł umowę na sprzedaż swoich zagrożonych aktywów do spółki Binance US. Zgodnie z przyjętym planem giełda Binance US ma zajmować się zwrotami pieniędzy klientom brokera. Za takim scenariuszem opowiedziało się 97% wierzycieli Voyagera. Binance US to amerykańska filia spółki Binance, największej na świecie giełdy kryptowalutowej. Obsługuje ona klientów z USA, ale oficjalnie utrzymuje, że jest prowadzona niezależnie od Binance. W trakcie procesu upadłościowego spółki Voyager twierdzenia te były kwestionowane, podobnie jak w kilku innych sytuacjach.

Zastrzeżenia organów regulacyjnych

Departament Sprawiedliwości nie jest jedynym podmiotem, który zgłosił zastrzeżenia do przejęcia aktywów Voyagera przez Binance.US. Na początku stycznia SEC złożyła sprzeciw wobec transakcji, domagając się dodatkowych szczegółów dotyczących rentowności Binance US. Swoje uwagi do transakcji zgłosiły również Federalna Komisja Handlu oraz teksańskie organy regulacyjne Texas State Securities Board i Texas Department of Banking. Pod koniec lutego SEC dodała, że jej zdaniem token VGX firmy Voyager może być niezarejestrowanym papierem wartościowym. Regulator wskazał również, że transakcje mające na celu zwrot aktywów klientom z USA „mogą naruszać” zasady dotyczące sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych. Sędzia prowadzący sprawę nie był jednak przekonany do sprzeciwu SEC, głównie dlatego, że SEC nie chciała zająć oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ograniczając się do stwierdzenia, że pracownicy Komisji „uważają”, że Voyager i Binance US mogą naruszać prawo papierów wartościowych. Jeśli Voyager nie zdecyduje się na przekazanie aktywów do Binance.US lub jeśli organy regulacyjne skutecznie zablokują sprzedaż, dostępną opcją będzie likwidacja, co prawdopodobnie wiązałoby się z mniejszymi środkami dostępnymi dla wierzycieli. Kryptowalutowy broker Voyager wpadł w kłopoty finansowe w lipcu ubiegłego roku po ujawnieniu, że miał poważną ekspozycję na bankrutujący kryptowalutowy fundusz Three Arrows Capital.

Komentarze

Ranking giełd