Chiński sąd uznaje NFT za własność

Chiński sąd ujawnia korzystne podejście kraju do niewymiennych tokenów (NFT). Twierdzi, że NFT są wirtualną własnością, która powinna być chroniona przez prawo.


Niedawno Sąd Internetowy w Hangzhou rozpatrywał spór dotyczący sprzedaży i zakupu niewymiennych tokenów (NFT). Chiński sąd stwierdził, że NFT to unikalne aktywa cyfrowe, które "należą do kategorii własności wirtualnej". Stanowisko sądu udostępnił 5 grudnia bloger kryptograficzny Wu Blockchain. 

W ocenie sądu, NFT mają cechy prawa własności, takie jak wartość, rzadkość, możliwość kontroli i zbywalność, a zatem należą do kategorii, która powinna być chroniona przez chińskie prawo:

NFT kondensują oryginalny wyraz sztuki twórcy i mają wartość powiązanych praw własności intelektualnej. Zbiór cyfrowy NFT jest unikalnym aktywem cyfrowym utworzonym na blockchainie w oparciu o mechanizm zaufania i konsensusu pomiędzy węzłami blockchaina. Dlatego zbiory cyfrowe NFT należą do kategorii własności wirtualnej – powiedział sąd.

NFT należą do kategorii własności wirtualnej

Sąd uznał, że transakcja z NFT jest postrzegana jako sprzedaż dóbr cyfrowych przez Internet, traktowana jako biznes e-commerce i powinna być regulowana przez przepisy prawa handlu elektronicznego:

Jako przedmiot transakcji między dwiema stronami, cyfrowy zbiór NFT, nowy rodzaj sieciowej własności wirtualnej, powinien być chroniony przez prawo chińskie. (...) Przedmiotowa transakcja polegająca na sprzedaży towarów cyfrowych za pośrednictwem informacji internetowej, należy do kategorii handlu elektronicznego i powinna być regulowana ustawą o handlu elektronicznym.

Chiński sąd wydaje postanowienie w sprawie NFT

Postanowienie chińskiego sądu zostało wydane w sprawie, w której użytkownik platformy technologicznej pozwał firmę za odmowę finalizacji sprzedaży i anulowanie zakupu NFT z „flash sale”, dlatego, że użytkownik podał imię, nazwisko i numer telefonu, które rzekomo nie pasowały do informacji firmy.

Komentarze

Ranking giełd