Bitcoin znów powyżej 45 000 USD! Skąd te wzrosty?

Największa z kryptowalut doznała ożywienia cenowego. Jej kurs wspiął się powyżej 45 tys. dol. Co napędza te wzrosty?
  • Bitcoin osiągnął dziś najwyższy poziom cenowy od ostatnich 4 tygodni. Zdaniem licznych ekspertów kryptowaluta może kontynuować wzrosty,
  • Inwestorzy powinni jednak zachować ostrożność, ponieważ BTC notuje najniższy poziom wypłat z giełd kryptowalut od wielu lat

Bitcoin wspina się powyżej 45 000 USD

Największa z kryptowalut jeszcze w środę (tj. 7 lutego br.) handlowała w pobliżu 42,7 tys. dol. W ciągu ostatniej doby jej kurs wzrósł jednak o ponad 5%, a obecnie wynosi około 45,3 tys. dol. za monetę.

Wykres BTC. Źródło: tradingview.com

Według Laurenta Kssisa (specjalisty ds. kryptowalut w CEC Capital) wzrost ten napędzany jest dźwignią, tj. otwartymi pozycjami na kontrakty BTC, które wzrosły o 982 miliony dolarów w niecałe 24 godziny. Cytowany ekspert dodał, że on sam pozostaje ostrożny, ponieważ czołowa kryptowaluta może przetestować poziom 40 tys. dol. w weekend. Obok istotne są dane o wzroście wolumenu transakcji spot na scentralizowanych giełdach w styczniu br. Miało to związek z ożywieniem po wydaniu zielonego światła dla bitcoinowych ETF-ów przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Fundusze te mimo odnotowywanych odpływów wygenerowały wczoraj (tj. 7 lutego br.) łączny obrót przekraczający 1 mld dol.  Społeczność BTC może również gromadzić tę kryptowalutę przed halvingiem. Wydarzenie to zmniejszy nagrodę, jaką dostają jej górnicy o połowę. W efekcie nowe bitcoiny będą trafiać na rynek wolniej. To w połączeniu z rosnącym popytem może doprowadzić do wytworzenia się szoku podażowego na BTC. 

Niedźwiedzi sygnał

Część inwestorów bitcoina zachowuje ostrożność. Niepewność wprowadzają m.in. dane wskazujące na to, iż ilość bitcoinów opuszczających CEX-y spadła do poziomu najniższego od 4 lat. Zwykle posiadacze cyfrowych aktywów zabierają swoje kryptowaluty z giełd do zewnętrznych portfeli kryptograficznych, gdy nie planują ich sprzedaży w najbliższym czasie. W tym przypadku wysokie depozyty na scentralizowanych platformach handlowych mogą stanowić zły znak. 

Komentarze

Ranking giełd