Bitcoin to bardziej “cyfrowa ropa” niż “cyfrowe złoto” – mówią badacze

Z punktu widzenia szkód klimatycznych, Bitcoin funkcjonuje bardziej jak "cyfrowa ropa" niż "cyfrowe złoto". Takie wnioski wysnuli naukowcy z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Nowym Meksyku.
Według badaczy, w latach 2016-2021 na każdy dolar utworzonej wartości rynkowej Bitcoina przypadało średnio 0,35 dolara globalnych "szkód klimatycznych".
W tej skali wydobycie Bitcoina plasuje się pomiędzy produkcją wołowiny a ropą naftową spalaną jako benzyna i jest o rząd wielkości wyższe niż energia wiatrowa i słoneczna.
Eksperci stwierdzili, że wydobycie kryptowalut ma za dużo "czerwonych flag", aby można je było uznać za zrównoważony sektor gospodarczy. Co więcej, przeniesienie sieci na algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) nie spowodowałoby zbyt dużej różnicy.
Jeśli branża nie przejdzie z PoW na PoS, to ta klasa deficytowych towarów cyfrowych może wymagać regulacji. Takie opóźnienie prawdopodobnie zwiększy globalne szkody klimatyczne.
Według CCAF, sieć BTC zużywa obecnie 94 TWh rocznie. Dla porównania, roczne zużycie wszystkich lodówek w USA wynosi 104 TWh. Jednocześnie straty przesyłowe w samych Stanach Zjednoczonych to 206 TWh rocznie. Może to zapewnić dwa razy więcej mocy dla blockchaina pierwotnej kryptowaluty, chociaż zapotrzebowanie na moc spadło o 28% od połowy czerwca.

Zielona energia, a wydobycie Bitcoina

Według CCAF udział zielonych źródeł energii w górnictwie wynosi 37,6%. Bitcoin Mining Council oszacował tę liczbę na 59,5% w drugim kwartale 2022 roku. Przypomnijmy, że na początku września Biały Dom opublikował raport wzywający regulatorów do omówienia nałożenia twardych środków na wydobycie bitcoina ze względu na jego duży ślad węglowy. W tym samym miesiącu pozarządowa Environmental Working Group stwierdziła, że Bitcoin powinien przejść na algorytm Proof-of-Stake. CCAF oszacował, że od momentu powstania sieci Bitcoin do 21 września 2022 r. górnicy wyprodukowali 199,65 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Rocznie jest to 48,35 mln ton CO₂ - czyli 0,1% światowej emisji.

Komentarze

  1. Pablo

    a Banki ile potrzebują energii?….

Ranking giełd