Bank Rezerw Indii (RBI) jest otwarty na wprowadzenie CBDC

RBI twierdzi, że jest otwarty na zbadanie możliwości związanych z cyfrową walutą banku centralnego Indii, jednak lokalny regulator monetarny pozostał wrogo nastawiony do pomysłu.

CBDC w Indiach

Indyjski bank centralny (RBI) stał się najnowszym podmiotem, który chce wprowadzić CBDC i go zoptymalizować. W poniedziałek organ wydał ogłoszenie, że bada, czy istnieje potrzeba wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego w tym kraju, oraz jak ją zoperacjonalizować. RBI od kilku lat bada CBDC i stara się wprowadzić ekosystem płatności, umożliwiający bezpieczne, szybkie i niedrogie płatności cyfrowe dla wszystkich obywateli Indii. W 2018 roku utworzono grupę międzywydziałową w celu zbadania i udzielenia wskazówek na temat „pożądalności i wykonalności” CBDC. Jednak prezes RBI pod koniec 2019 roku zwrócił uwagę na niedociągnięcia technologiczne i powiedział, że jest „za wcześnie”, aby wprowadzić taką alternatywę. Przepaść społeczno-gospodarcza, brak znajomości alternatywnych metod płatności, brak świadomości konsumentów i trudności regulacyjne są tylko kilkoma z wielu problemów, które stoją na drodze przy wprowadzeniu CBDC w Indiach.
Innowacje szybko zmieniają przestrzeń płatności. To zmusiło banki centralne na całym świecie do zbadania, czy mogą wykorzystać technologię i emitować pieniądz fiducjarny w formie cyfrowej - powiedział RBI.
Regulator monetarny Indii dał jasno do zrozumienia, że ​​jest sceptyczny wobec walut cyfrowych, zwłaszcza ze względu na związane z nimi ryzyko. Gubernator RBI Shaktikanta Das był jeszcze jakiś czas temu sam przeciwny kryptowalutom, powtarzając, że suweren może być jedynym emitentem waluty w kraju. Pod koniec grudnia 2020 roku, rząd Indii zaczął się zastanawiać nad sklasyfikowaniem bitcoina (BTC) jako wartość niematerialną, aby zebrać ponad 1 miliard dolarów podatku od handlu tą kryptowalutą. A jeszcze wcześniej Bank Rezerw Indii zakazał transakcji bankowych związanych z kryptowalutami, jednak na początku 2021 roku Sąd Najwyższy Indii zniósł ten zakaz dla giełd kryptowalutowych.

Waluta Cyfrowa Banku Centralnego coraz popularniejsza

Warto podkreślić, że CBDC staje się coraz głośniejszym tematem i kraje zaczynają coraz huczniej wchodzić na pokład cyfrowych walut państwowych. W biuletynie RBI z lutego 2020 roku, powołując się na ankietę banków centralnych przeprowadzoną przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, podał, że około 80% z 66 banków centralnych, które udzieliły odpowiedzi, rozpoczęło projekty mające na celu zbadanie wykorzystania CBDC w jakiejś formie. Fakt, że RBI ocenia obecnie możliwość emisji własnej kryptowaluty, pokazuje znaczenie tego sektora w przyszłości regulacji walutowych. Chiny pozostają w czołówce, prowadząc testy pilotażowe cyfrowego juana na szeroką skalę, podczas gdy europejskie kraje dyskutują dopiero o wprowadzeniu cyfrowego euro.

Komentarze

Ranking giełd