Australia wydała oficjalną białą księgę swojego CBDC

Centralny Bank Australii nawiązał współpracę z Digital Finance Cooperative Research Center (DFCRC), by wydać białą księgę swojej CBDC.
Australia dołączyła do listy krajów, które chcą wydać cyfrową formę swojej waluty krajowej. Według niedawnego ogłoszenia, Bank Rezerw wydał białą księgę zatytułowaną „Australian CBDC Pilot for Digital Finance Innovation”, która bada przypadki użycia nadchodzącego produktu. Podjęto współpracę z Digital Finance Cooperative Research Center (DFCRC) w celu ujawnienia technicznej białej księgi dotyczącej przyszłej CBDC.

Testowanie CBDC w Australii

Bank Rezerw dał możliwość uczestnikom branży wyrażenia opinii na temat interakcji cyfrowego dolara z krajową siecią monetarną:
Zainteresowani uczestnicy przemysłu są proszeni o składanie wniosków na temat przypadków użycia CBDC, które mogą przynieść korzyści dla funkcjonowania australijskiej gospodarki i systemu finansowego. Uczestnicy mogą również wyrazić zainteresowanie wykorzystaniem swojego przypadku użycia w projekcie pilotażowym w celu przetestowania i zademonstrowania propozycji wartości.
We wrześniu 2021 roku Bank Rezerw połączył siły z bankami centralnymi Malezji, Singapuru i RPA, aby przeprowadzić próbę transakcji transgranicznych przy użyciu CBDC. W projekcie uczestniczyło także Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych, nadzorując w ten sposób działania instytucji finansowych. Asystent gubernatora Fraziali Ismai, czyli dyrektor Centralnego Banku Malezji wypowiedział się na temat wspólnego programu obejmującego wiele CBDC:
Ma potencjał, aby przeskoczyć dotychczasowe ustalenia dotyczące płatności i służyć jako podstawa dla bardziej wydajnej międzynarodowej platformy rozliczeniowej.
Oczekuje się, że organizacja zakończy pilotażową wersję produktu finansowego do połowy przyszłego roku. Cyfrowa Waluta Banku Centralnego (Central Bank Digital Currency – CBDC) jest cyfrowym odpowiednikiem pieniądza fiducjarnego. Więcej na temat perspektyw i obaw związanych z tym rozwiązaniem przeczytasz w naszym artykule CBDC - dlaczego waluty cyfrowe są zagrożeniem.

O DFCRC

DFCRC to 10-letni program badawczy o wartości 180 mln USD, który jest finansowany przez partnerów przemysłowych, uniwersytety i rząd australijski za pośrednictwem programu Cooperative Research Centers Program. Jego misją jest zgromadzenie interesariuszy z branży finansowej, środowisk akademickich i regulacyjnych w celu rozwijania i wykorzystywania możliwości wynikających z kolejnej transformacji rynków finansowych, tj. cyfryzacji aktywów, którymi można m.in. handlować w czasie rzeczywistym w technologii platformy cyfrowej.

Komentarze

Ranking giełd