Blockchain to innowacyjne rozwiązanie polegające na rozproszonym repozytorium danych. Służy ono do rejestrowania transakcji, w tym płatności i zapisów księgowych. Dane są dodatkowo zakodowane przy pomocy algorytmów kryptograficznych. W praktyce okazuje się on elektronicznym notariuszem potwierdzającym relewantność każdego dokumentu, zawartej umowy czy aktu wiążącego prawnie, które zostały zapisane w łańcuchu bloków. Technologia tego typu umożliwia usprawnienie procesów biznesowych w każdej branży. Pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas, zredukować koszty i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu. Z tego względu blockchain bardzo szybko zyskał ogromną rzeszę zwolenników w wielu branżach. Trend stosowania blockchain ugruntował się na całym świecie.
Blockchain - zastosowanie w infrastrukturze publicznej
Blockchain już teraz ma wiele zastosowań, a ciągle pojawiają się kolejne. Z technologii korzystają startupy, interesują się nią banki, administracja państwowa, sektor energetyczny i wiele innych branż. Przykładowo, Estonia wykorzystuje infrastrukturę klucza publicznego tzw. Public Key Infrastructure, czyli zbioru osób, procedur i systemów cyfrowych niezbędnych do realizacji usług weryfikacji, szyfrowania, zachowania integralności danych i wiarygodności za pośrednictwem kryptografii klucza publicznego i certyfikatów elektronicznych. W prostych słowach, pozwala na przeniesienie wielu czynności administracyjnych do blockchaina, czyli również do Internetu, zapewniając przy tym pełną transparentność (np. głosów w wyborach). Platforma o nazwie E-stonia oferuje ogromną ilość możliwości, które upraszczają podstawowe działania administracyjne wykonywane przez urzędników i obywateli. Usługi internetowe stworzone w ramach technologii blockchain obejmują serwisy połączone blokowo takie jak:- i-Voting
- e-Business
- e-Tax Board
- e-Banking
- e-School
Zastosowanie technologii blockchain w bankach
Dążenie do zysku i optymalizacji efektów działalności jest podstawowym celem każdego przedsiębiorcy. Efektywność pojmowana może być w dwojaki sposób:- operacyjnie, dzięki szybszej weryfikacji dokumentów cyfrowych i ograniczeniu liczby dokumentów w wersji papierowej
- strategicznie, poprzez projektowanie do tej pory nieistniejących produktów finansowych
Blockchain, a prawo
Platforma X-Road obejmująca m.in e-prawo została stworzona na bazie technologii blockchain. Pozwala ona na sprawowanie nadzoru w rzeczywistym czasie nad ustawami podejmowanymi przez parlament. Obywatele mogą dzięki temu monitorować prace i projekty podejmowane przez rząd. Poza tym blockchain umożliwia bezpieczniejsze niż w tradycyjny sposób przechowywanie danych osobowych takich jak informacje na temat stałego pobytu, o zobowiązaniach podatkowych danej osoby, o tym, czy posiada ona prawo jazdy, a także jaką rejestrację posiada jej pojazd. Cyfrowe bazy danych są sprawniejsze w obsłudze i redukują liczbę papierowych wersji dokumentów.Blockchain - zastosowanie w ramach energetyki
Sektor energetyczny stanowi podatny grunt dla rozwiązań opartych na blockchainie. Sprawne przeprowadzanie transakcji w dziedzinie handlu energią, wystawianiu faktur, rozliczeniach i w procesach pomiarowych jest bardzo czasochłonne. Z tego względu rozwiązaniami dotyczącymi zastosowania systemu interesują się między innymi firmy takie jak Tauron i Energa.Inne przykłady wdrożenia blockchain
- Końcem 2018 roku amerykański Walmart podpisał umowę z IBM Food Trust, który stosuje systemy blockchain w celu śledzenia artykułów żywnościowych od momentu zapakowania do momentu, gdy zostaną wyłożone na półkach w supermarkecie. Implementacja rozwiązania wymagała przede wszystkim katalogowania wszystkich podwykonawców będących dostawcami żywności dla sieci Walmart.
- W połowie 2019 roku USFDA działająca w ramach amerykańskiej administracji rządowej zdecydowała się na współpracę z przedsiębiorstwami takimi jak KPMG, Merck, IBM oraz Walmart w celu weryfikacji obrotu szczepionkami i lekami na receptę. Projekt ma na celu wyeliminowanie ze sprzedaży leków podrobionych lub takich, które nie spełniają norm prawnych.
- Gruzja wprowadziła w sektorze administracji publicznej bezpieczny rejestr aktów nieruchomości i własności.
- W Singapurze bank państwowy rozpoczął testy cyfrowej waluty postawionej na platformie Ethereum. Elektroniczny dolar stanowi nową walutę narodową opartą na tokenach.
- W USA, Kenii czy Singapurze do rejestracji i śledzenia polis ubezpieczeniowych obecnie wykorzystuje się protokół Fabric oparty na technologii IBM.
- W Szwajcarii w 2017 roku niektóre banki zaczęły przeprowadzać operację z wykorzystaniem kryptowalut, takich jak Ethereum i bitcoin.
- Brave to przeglądarka internetowa, która wprowadziła system filtrowania treści reklamowych na przeglądanych stronach za pomocą blockchain. W oparciu o Ethereum usprawniono interakcję pomiędzy potencjalnymi reklamodawcami, a użytkownikami przeglądarki. Wpłynęło to znacząco na szybkość odświeżania stron internetowych i pozwoliło na automatyczne blokowanie niechcianych reklam.
Komentarze