Fundamenty Projektu – Solana (SOL)
Brat Ethereum i jednocześnie jego największy wróg, czyli Solana (SOL). Blockchain, który zbliża się wielkimi krokami do tworu Vitalika Buterina jest interesujący ze względu na wiele czynników, o których dziś trochę powiemy. Jeżeli nie wiesz jeszcze czym jest $SOL oraz dlaczego znalazł się w topce największych kryptowalut, ten artykuł pomoże Ci nadrobić zaległości. Kiedy cena Solany zaczęła rosnąć w lipcu, ludzie mówili o #SolanaSummer, jednak jest już listopad, a cena nadal rośnie, dlatego być może powinniśmy po prostu nazwać 2021 rokiem Solany.
Seria artykułów „Fundamenty Projektu” jest naszą odpowiedzią na potrzeby czytelników, którzy są zainteresowani danym projektem i chcą dowiedzieć się, czym on jest, oraz jaki jest jego potencjał inwestycyjny. Tym razem opisujemy blockchain Solana z natywną kryptowalutą SOL.
Tak więc Solana jest blockchainem i projektem open-source zbudowanym w 2017 roku przez programistów z Solana Labs z siedzibą w San Francisco, na których czele stoi Anatolij Jakowenko. Projekt ten zyskał popularność, oferując coś, czego blockchain Ethereum do tej pory nie był w stanie dostarczyć; szybsze działanie i niższe opłaty transakcyjne. W przeciwieństwie do Ethereum, Solana jest blockchainem wykorzystującym PoS (Proof of Stake) oraz system PoH (Proof of History). Czyni go to bardziej przyjaznym dla środowiska, niż popularne blockchainy takie jak Ethereum (póki co) i Bitcoin oraz o wiele szybszym.
Jest to obecnie jeden z najszybszych łańcuchów bloków w przestrzeni kryptowalut i tym samym jeden z najczęściej używanych. Szybkość i niska opłata transakcyjna Solany przyciągnęły do blockchainu wielu programistów, tym samym tworząc dużą konkurencję dla Ethereum. Dzięki zwiększeniu popularności blockchainu i napływowi nowych projektów do sieci szeroka gama dApps i inteligentnych kontraktów jest aktualnie wdrażana na Solanie.
Solana może przetwarzać około 50 000 transakcji na sekundę (TPS). Aby spojrzeć na to z perspektywy, Ethereum przetwarza od 15 do 45 TPS, chociaż blockchain ten jest w trakcie aktualizacji do ETH 2.0, dzięki czemu będzie nieco szybszy. Choć szybkość to nie wszystko, niewiele kryptowalut zbliża się w tym wyścigu do Solany, nawet scentralizowany rywal projektu, czyli Visa przetwarza tylko 24 000 TPS.
Z powodu niedociągnięć Ethereum pojawiły się nowe łańcuchy bloków, które przejmują część jego udziałów w rynku. Tezos, Cardano i właśnie Solana są specjalnie zaprojektowane tak, aby były tańsze, szybsze i bardziej zrównoważone niż Ethereum, przy czym Solana jest teraz najszybsza z nich wszystkich. Choć liczba projektów uruchomionych w Ethereum jest najwyższa, to Solana nadrabia zaległości i goni swojego przeciwnika. Podobno blockchain ten ma w swoim ekosystemie ponad 350 projektów.
Solana korzysta z systemu Proof Of Stake do weryfikacji transakcji, zarządzania podażą i tworzenia nowych tokenów. Aby wziąć udział w systemie PoS, musisz posiadać SOL, jednak dzięki temu możesz następnie zdobyć nagrody za pomoc w obsłudze systemu. W sieci są również walidatorzy, którzy otrzymują nagrody za weryfikację transakcji, pobierając część nagród jako prowizję. Następnie przekazują resztę nagrody tym, którzy postanowili z nimi stakować, proporcjonalnie do ich udziałów własnościowych.
Kluczowym powodem rozwoju tej kryptowaluty jest fakt, że ekosystem Solana ma wsparcie FTX, jednej z wiodących giełd cyfrowych aktywów na świecie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy firma FTX uruchomiła wiele projektów opartych na Solanie. Na dodatek SOL jest również wspierany przez największych inwestorów w przestrzeni kryptowalut, w tym Alameda Research, Andreessen Horowitz, czy Polychain. Niektórzy eksperci rynkowi uważają, że Solana jest na początku swojego cyklu wzrostu i ma potencjał dorównania Ethereum pod względem ceny i wartości rynkowej w ciągu najbliższych kilku lat. Dodatkowo sporo popularności Solanie daje branża NFT oparta o blockchain projektu, który szczyci się niskimi prowizjami w porównaniu z Ethereum. W związku z tym kilku inwestorów pozostaje optymistycznie nastawionych do długoterminowych perspektyw projektu.
Komentarze