Amerykański sąd postawił zarzuty partnerowi piramidy OneCoin

Sąd w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku wydał akt oskarżenia przeciwko Frankowi Schneiderowi, obywatelowi Luksemburga powiązanemu z piramidą OneCoin. Wniosek w tej sprawie złożył 5 grudnia prokurator Damian Williams.
Schneiderowi postawiono zarzut oszustwa bankowego i prania pieniędzy. Według władz członkowie OneCoin oszukiwali "ludzi na całym świecie, w tym w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku" namawiając ich do inwestowania w schemat typu piramida finansowa. W dokumencie możemy przeczytać:
Schneider pomagał w prowadzeniu międzynarodowego schematu oszustwa, [...] m.in. poprzez zarządzanie wpływami z tego schematu i unikanie dochodzeń.
W 2021 roku został zatrzymany we francuskiej miejscowości Auden-le-Tiches na podstawie międzynarodowego nakazu wydanego przez nowojorski sąd. W tym czasie pojawiły się informacje, że Schneider wprowadził do OneCoin kancelarię prawną Carter-Ruck i firmę specjalizującą się w zarządzaniu reputacją Chelgate jako partnera, aby wywrzeć presję na brytyjski nadzór finansowy (FCA). W wyniku tych działań agencja usunęła ze swojej strony internetowej ostrzeżenie przed OneCoin, co było następnie wykorzystywane przez jej przedstawicieli w kampaniach PR. W czerwcu 2022 roku Schneider, który przebywa w areszcie domowym w Joudreville we Francji, udzielił wywiadu dla luksemburskiego radia 100,7. Powiedział, że wolałby stanąć przed sądem w swojej ojczyźnie, gdzie grozi mu do pięciu lat więzienia. W przypadku ekstradycji do USA mógłby trafić za kratki nawet na 40 lat. Wcześniej sąd w Wielkiej Brytanii odrzucił wniosek Christophera Hamiltona, aby zapobiec jego ekstradycji do władz USA w sprawie OneCoin. Inny oskarżony, Robert MacDonald, uniknął ekstradycji.

Inni członkowie OneCoin

Jesienią w Niemczech odbyła się rozprawa sądowa z udziałem trzech partnerów kryptowalutowej piramidy. Prokuratura postawiła im zarzuty prania pieniędzy, oszustw i przestępstw bankowych. Przypomnijmy, że wiosną 2022 roku Europol dodał założycielkę OneCoin Ruję Ignatovą do listy najbardziej poszukiwanych przestępców i zaoferował nagrodę w wysokości do 5000 euro za "ważne informacje na jej temat". Później została ona umieszczona na podobnej liście przez FBI. Straty wyrządzone przez OneCoin szacuje się na 4 miliardy dolarów.

Komentarze

Ranking giełd