Micree Zhan oferuje 4 mld USD w zamian za udziały swojego rywala oraz kilku kluczowych partnerów. Przejęcie kontroli nad firmą ma przerwać konflikt o władzę nad swego czasu największą pulą wydobywczą bitcoina na świecie.
Micree Zhan, znany także jako Zhan Ketuan, stracił stanowisko w październiku ubiegłego roku. Jego wspólnik Wu Jihan usunął go ze stołka prezesa. Obaj założyli Bitmain w 2013 roku. Decyzja o zmianie na stanowisku CEO miała zapaść na spotkaniu głównych akcjonariuszy, na które jednak nie zaproszono, posiadającego 36% udziałów w firmie, Zhana. Były prezes stwierdził, że Wu Jihan sfałszował protokół z posiedzenia, a w firmie rozpoczął się konflikt o władzę. W wyniku prawnych a czasem nawet fizycznych potyczek, Zhan odzyskał stanowisko jednak podział w firmie trwa, a jej istotna część znajduje się nadal w rękach Wu Jihana.
Micree Zhan chce odkupić udziały
Posiadający 36% udziałów w firmie Micree Zhan jest największym udziałowcem Bitmaina. Jego rywal Wu Jihan posiada 20%, natomiast 3 kluczowych partnerów ma łącznie 15% akcji firmy. 19% udziałów jest w rękach puli pracowniczej, zaś ostatnie 10% należy do zewnętrznych inwestorów.
Micree Zhan chce wykupić swojego największego rywala oraz kilku kluczowych partnerów i niektórych pracowników. Jednym z problemów jest cena, którą deklaruje zapłacić. 4 mld dolarów jest bowiem kwotą, która znacznie odbiega od maksymalnej wyceny firmy czyli 14,5 mld dolarów w jej najlepszych czasach.
Te Bitmain ma już jednak za sobą. W listopadzie zeszłego roku stracił tytuł największej puli wydobywczej świata. Potężne zyski zapewnia firmie także sprzedaż koparek do wydobywania bitcoinów. Spadek nagrody blokowej wywołany niedawnych halwingiem nie przekłada się na większe zainteresowanie sprzętem. Propozycja Micree Zhana może więc otworzyć drogę do negocjacji.
Konflikt w Bitmaine
Konflikt w firmie narastał wraz ze spadkiem jej dochodów. W grudniu 2018 roku firma zwolniła około połowy z 3000 pracowników i zamknęła biura w Izraelu i Holandii. Zmniejszyła także działalność wydobywczą w Teksasie. W lutym 2019 roku Bitmain stracił około 500 mln USD. W październiku zeszłego roku doszło do odsunięcia Micree Zhana. Od tego momentu dwaj założyciele firmy toczą zacięty spór.
Obie strony walczą w sądzie na Kajmanach, gdzie zarejestrowana jest spółka matka firmy - BitMain Technologies Holding. Do niej należą Beijing Bitmain Technology Ltd oraz Bitmain Technologies Ltd z siedzibą w Hongkongu. Konflikty dawnych wspólników podzielił firmę i jej pracowników oraz nie sprowadza się tylko do wystąpień przed sądami.
Dochodziło już do rękoczynów oraz
"odbijania" biura z pomocą wynajętej ochrony.
Komentarze