Sądzę, że w tej chwili nie stanowią one zagrożenia dla stabilności finansowej, ale rozwijają się bardzo szybko i coraz bardziej integrują się z czymś, co mogę nazwać tradycyjnym systemem finansowym. Zbliża się więc punkt, w którym stanowią zagrożenie. Myślę, że organy regulacyjne i ustawodawcy muszą się nad tym bardzo mocno zastanowić. - powiedział Cunliffe.Zdaniem urzędnika rosnąca kapitalizacja cyfrowych aktywów sprawia, że ewentualne turbulencje na rynku kryptowalut mogą zachwiać globalną stabilnością finansową. Cunliffe zwrócił także uwagę na inicjatywy zmierzające do emisji prywatnych walut gigantów technologicznych, takich jak Meta (do niedawna Facebook). Ocenił jednak, że tego rodzaju projekty nie istnieją jeszcze na dużą skalę i organy regulacyjne nie pozostają na tym polu w tyle. Wśród poruszonych tematów znalazło się również CBDC. Bank Anglii przygląda się cyfrowej walucie i zdaniem wiceprezesa ds. stabilności finansowej, cyfrowy funt może stanowić kolejny etap ewolucji środków płatniczych.
Wiceprezes Banku Anglii: kryptowaluty mogą stać się zagrożeniem
W niedawnej rozmowie z BBC, wiceprezes Banku Anglii, Jon Cunliffe, powiedział, że zbliża się moment, w którym kryptowaluty mogą zacząć zagrażać sektorowi finansowemu. Wezwał także do szybkiego podjęcia działań żeby temu zapobiec.
W poniedziałek, na antenie BBC, na temat kryptowalut i bitcoina wypowiadał się wiceprezes Banku Anglii ds. stabilności finansowej, sir Jon Cunliffe. Urzędnik wyraził obawy, że cyfrowe aktywa zbliżają się do punktu, w którym mogą zacząć stwarzać problemy dla tradycyjnych rynków kapitałowych.
Komentarze