W przyszłym roku SEC dopiero da popalić kryptowalutom

Gary Gensler uważa sektor kryptowalut za dziki zachód. Jako osoba, która w swoim mniemaniu chce być strażnikiem Teksasu w tym wypadku, postanowił poprosić Skarb Państwa o zwiększenie budżetu na walkę z branżą.
Dotychczasowe 2.4 miliarda dolarów może nie spiąć budżetu SEC w 2024 roku. //twitter.com/GaryGensler/status/1681325160605859843?s=20

Gary Gensler rozbudowuje machinę SEC

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych, Gary Gensler, zaapelował o nowe narzędzia, wiedzę i zasoby mające na celu zwalczanie niewłaściwego postępowania na rynku kryptowalut. Swój wniosek skierował do Skarbu Państwa, który powinien ją przeanalizować i odpowiednio zwiększyć budżet przeznaczony dla SEC w 2024 roku, bądź pozostawić go bez zmian. W trakcie wystąpienia na posiedzeniu Podkomisji ds. Usług Finansowych i Rządu Ogólnego z Komisji Alokacji Senatu USA, które odbyło się 19 lipca, Gensler wskazał, że Joe Biden słusznie sugeruje zwiększenie budżetu na wydatki dla regulatora finansów. 

Nowe etaty Genslera 

Cały kapitał powinien w teorii doprowadzić do sytuacji, w której SEC zwiększy liczbę pełnoetatowych stanowisk z 4,685 w 2023 roku do 5,139 w 2024 roku. Szacuje się, że w 2022 roku SEC podjęło ponad 750 postępowań przeciwko branży kryptowalut. Jednocześnie Gensler zaznacza, że szanuje uprawnienia, które posiada w zakresie egzekwowania prawa finansowego i potrzebuje dodatkowych zasobów finansowych, by robić to jeszcze sprawniej: 
Nasze uprawnienia w SEC są dość mocne - zawsze moglibyśmy skorzystać z dodatkowych zasobów. Jeśli ten komitet uznałby za stosowne przyznanie dodatkowych funduszy i chciał, abyśmy mieli więcej zasobów z różnych dziedzin, to z chęcią z tego skorzystamy
- twierdzi Gensler. 

Kolejne środki na walkę z krypto

Sam Gensler pozytywnie zapatruje się na możliwość uzyskania dodatkowych 70 milionów dolarów w uzgodnionym budżecie. Ten kapitał ma zwiększyć struktury regulatora o kolejne 170 osób wyspecjalizowanych w finansach i kryptowalutach. Warto zaznaczyć, że w trakcie posiedzenia Gensler odpowiadał również na pytania legislatorów dotyczące roli SEC w nadzorowaniu bankrutującej giełdy kryptowalut FTX. Wisienką na torcie jest sytuacja z Ripple w której Sąd Federalny wskazał, że XRP nie jest koniecznie papierem wartościowym. Przewodniczący SEC powiedział, że w tym zakresie komisja oceni sprawę. W jaki sposób SEC chce oceniać wyrok niezawisłego sądu? Tego jeszcze nie wiemy. Gensler podkreśla także, że zwiększenie finansowania i zasobów jest konieczne w celu skutecznej walki z nieprawidłowościami na rynku kryptowalut. Same pieniądze jeszcze nigdy nie rozwiązały problemów prawnych jakiejkolwiek branży. Pierwszym krokiem w tym wypadku powinno być stworzenie odpowiednich przepisów, które jasno uregulowałyby kryptowaluty w USA. Chaos legislacyjny i dodatkowe środki dla regulatora z pewnością nie usprawnią powyższego sektora. 

Komentarze

Ranking giełd