W niedzielę wybory. Czy polscy politycy w ogóle interesują się kryptowalutami?

Już w niedzielę wybierzemy nowy skład Sejmu i Senatu. Temat blockchaina nie pojawił się w kampanii wyborczej i raczej już go nie uświadczymy. Czy może jednak jacyś politycy zajmowali się kryptowalutami w czasie ich mijającej obecnej kadencji parlamentu?

Mirosław Suchoń dobrze się zapowiadał. I tyle...

W Sejmie od 2015 r. zasiada Mirosław Suchoń. Osiem lat temu został posłem z ramienia Nowoczesnej. W 2019 r. z powodzeniem wystartował z listy Koalicji Obywatelskiej, by dziś być już w Polsce 2050. Okazuje się jednak, że niestałość w uczuciach tego polityka przekłada się chyba też na rynek kryptowalut. W 2016 r. wraz z Polskim Stowarzyszeniem Bitcoin zorganizował w Sejmie konsultacje społeczne dot. blockchaina. Można było uznać to za zapowiedź jego walki o mądre uregulowanie tej branży w Polsce. Analizując spis przygotowanych przez niego interpelacji poselskich, jaki jest dostępny na oficjalnej witrynie internetowej Sejmu, można dojść do wniosku, że poseł temat zarzucił. Szkoda. Ma u nas sporego minusa.

Przemysław Koperski z Lewicy pyta o CBDC i kryptowaluty

O wiele bardziej pracowity na tym polu okazał się Przemysław Koperski z Lewicy (co ciekawe, obaj posłowie - Suchoń i Koperski - walczą o mandat w tym samym okręgu wyborczym, obejmującym Bielsko-Białą, Pszczynę, Cieszyn i Żywiec). W jednej ze swoich interpelacji Koperski pytał władze o problem utrudniania zakładania w Polsce kont bankowych dla firm z rynku kryptowalut. Pod dokumentem podpisali się też: Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Andrzej Rozenek, Anita Kucharska-Dziedzic, Anita Sowińska, Wanda Nowicka, Tadeusz Tomaszewski, Jan Szopiński, Małgorzata Prokop-Paczkowska i Robert Obaz. W innej interpelacji zapytał z kolei resort finansów o uregulowanie i zwiększenie bezpieczeństwa na rynku kryptowalut. I tym razem wsparli go inni politycy: Katarzyna Ueberhan, Monika Falej, Jan Szopiński, Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Karolina Pawliczak, Wanda Nowicka, Marcin Kulasek, Andrzej Szejna, Katarzyna Kotula, Anita Kucharska-Dziedzic i Joanna Senyszyn. Koperski starał się też dowiedzieć o planach władz Polski nt. emisji cyfrowego złotego. I to dwukrotnie. Raz za pomocą interpelacji (podpisali się pod nią także: Rafał Adamczyk, Romuald Ajchler, Wiesław Buż, Jacek Czerniak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Monika Falej, Krzysztof Gawkowski, Hanna Gill-Piątek, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Katarzyna Kretkowska, Paweł Krutul, Anita Kucharska-Dziedzic, Robert Kwiatkowski, Beata Maciejewska, Wanda Nowicka, Robert Obaz, Karolina Pawliczak, Monika Pawłowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Marek Rutka, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Joanna Senyszyn, Anita Sowińska, Wiesław Szczepański, Andrzej Szejna, Krzysztof Śmiszek, Tadeusz Tomaszewski, Tomasz Trela, Katarzyna Ueberhan, Zdzisław Wolski, Bogusław Wontor, Anna Maria Żukowska, Marcin Kulasek i Jan Szopiński), a kolejny w czasie jednej z debat w Sejmie. Ma więc u nas sporego plusa za zaangażowanie!

Hanna Gil-Piątek pyta o bezpieczeństwo inwestorów

Sprawą kryptowalut zainteresowała się w czasie tej kadencji także posłanka Polski 2050 Hanna Gil-Piątek. Swoją interpelacje zaadresowała do samego premiera. Wskazała w niej na upadek giełdy BitMarket. Chciała się m.in. dowiedzieć, jakie działania podjęły władze, by "sprawdzić bezpieczeństwo lokowania oszczędności Polek i Polaków w kryptowaluty".  To z pewnością krok w dobrą stronę i dobry ruch ze strony posłanki.

Konfederaci także interesują się kryptowalutami

Rynkiem kryptowalut interesowali się też politycy Konfederacji. Posłowie Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Krystian Kamiński, Janusz Korwin-Mikke i Jakub Kulesza pytali władze o programy afiliacyjne firm inwestycyjnych oraz przedsiębiorstw oferujących kryptowaluty. Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor, Konrad Berkowicz, Michał Urbaniak i Jakub Kulesza chcieli uzyskać również informacje od ministerstwa finansów o rynek bitomatów w naszym kraju. Chcieli dowiedzieć się, czy "limit [transakcji przy użyciu bitomatów] jest taki sam jak w przypadku popularnych stacjonarnych kantorów wymiany walut". Sam Kulesza pytał z kolei o interpretacje przepisów w zakresie podatkowych skutków emisji tokenów użytkowych. Tematem stablecoinów zainteresowali się zaś Artur Dziambor, Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke, Konrad Berkowicz, Dobromir Sośnierz, Michał Urbaniak, Krystian Kamiński i ponownie Kulesza. Pytali władze o to, czy banki w Polsce mają prawo dokonywać transakcji przy użyciu “stablecoinów” w imieniu swoim, jak i swoich klientów, oraz czy fundusze inwestycyjne w Polsce mogą dokonywać zakupu bitcoinów, a także o to, jakie zachęty regulacyjne/podatkowe planuje rząd Polski, aby przyciągnąć innowacyjne przedsiębiorstwa z branży blockchaina.

Podsumowanie: politycy interesują się kryptowalutami, ale nieszczególnie często

W czasie tej kadencji Sejmu powstało ponad 44 tys. interpelacji posłów i posłanek oraz ponad 6,8 tys. zapytań. Do tego dochodzi 673 pytania zwykłe. Tylko 8 interpelacji dotyczyło kryptowalut i blockchaina. Biorąc pod uwagę znaczenie nowych technologii w rozwoju gospodarczym kraju, to wręcz skandalicznie mało. Tym bardziej szacunek należy się tym posłom, którzy zainteresowali się tą tematyką. Smuci jednak to, że nie powołali żadnej podkomisji czy zespołu parlamentarnego, który zajmowałby się kwestiami dot. Web3. Pozostaje mieć nadzieję, że zmieni się to w kolejnej kadencji Sejmu.

Komentarze

Ranking giełd