W ciągu roku hakerzy ukradli NFT o wartości 100 mln USD

Wygląda na to, że cyberprzestępcy mieli bardzo pracowity rok. Od lipca 2021 do lipca 2022 ukradli ponad 100 mln USD w transakcjach NFT. 
Cyberprzestępcy w coraz bardziej wyrafinowany sposób obchodzą protokoły weryfikacyjne. Według wczorajszego raportu Elliptic, tj. firmy zajmującej się analizą blockchain, od lipca 2021 do lipca 2022 roku hakerzy ukradli ponad 100 mln USD w NFT. A to średnio 300 tysięcy USD za każde oszustwo. Poza tym, od 2017 roku w nielegalnych funduszach wyprano za pomocą niewymiennych tokenów ponad 8 mln USD. Ponad 23% wszystkich NFT, które zostały skradzione w tym roku pochodziło z takich platform jak Discord.

Rekordowa liczba skradzionych NFT

Rekordowym miesiącem pod względem liczby skradzionych NFT był lipiec 2022 roku. Wówczas dokonano kradzieży 4600 niewymiennych tokenów. Według Elliptic, jednak liczba ta prawdopodobnie jest wyższa:
Rzeczywiste liczby prawdopodobnie będą wyższe, ponieważ kradzieże nie zawsze są zgłaszane publicznie.
Zdaniem firmy, niezgłoszone kradzieże dotyczą zazwyczaj tańszych transakcji NFT. Za najcenniejszy niewymienny token, który został kiedykolwiek skradziony uznano CryptoPunk #4324. W listopadzie ubiegłego roku przyniósł złodziejom 490 tysięcy USD. Dwie trzecie skradzionej wartości NFT od lipca 2021 roku to Bored Apes, Mutant Apes, Azuki, Otherside i CloneX.

Reputacja branży kryptowalut

Elliptic twierdzi, że taki stopień przestępczości wpływa na reputację całej branży. Jak podaje w raporcie:
Chociaż przestępczość stanowi niewielką część całego handlu NFT, ma nieproporcjonalny wpływ na reputację branży i podważa jakość doświadczeń legalnych użytkowników.
Oszuści nadal stosują różnego rodzaju metody, aby „uwolnić” użytkowników kryptowalut od ich NFT - poprzez ataki phishingowe, exploity i inne.

NFT

NFT, inaczej non-fungible token (niewymienny token) jest kryptograficzną monetą, opartą o technologię blockchain. Każdy NFT jest unikalny w stosunku do pozostałych tokenów w danym łańcuchu.

Komentarze

Ranking giełd