Messari przygotowało nową edycję swojego biuletynu. Czytamy w nim, że branża blockchaina jest świadkiem dojrzewania kryptowalut. Wiele ciepłych słów o swoim ulubionym projekcie przeczytają też inwestorzy Ethereum.
Messari chwali Ethereum
Dyrektor generalny firmy,
Ryan Selkis, przekazał, że w jego oczach
rok 2023 był najlepszy w dotychczasowej historii Ethereum. Projekt
Vitalika Buterina umocnił swoją pozycję i zaprezentował się jako najsilniejszy z łańcuchów bloków pod względem wielkości zgromadzonej społeczności i generowania przychodów dzięki opłatom.
Nie oznacza to jednak, że nikt nie depcze Ethereum po piętach. Selkis dodał, że branża kryptowalut wciąż znajduje się w okresie
„dorastania”. O tym jednak za chwilę. Pozostańmy przez przy
Ethereum.
W raporcie Messari wskazano też na to, że w najbliższej przyszłości coraz więcej programistów, którzy korzystają z sieci Buterina, będzie szukać niższych kosztów przy najwyższej możliwej wydajności łańcucha bloków. Oznaczać ma to interakcję z drugim co do wielkości łańcuchem bloków, ale głównie poprzez rollupy i mosty. Innymi słowy, nie będą odchodzić od Ethereum, ale będą korzystać z sieci w inny sposób, niż robili to dotychczas.
Selkis podkreślił zresztą, że w tej ostatniej kwestii niewiele się w ciągu najbliższych miesięcy, a może i lat zmieni. Ethereum ma ugruntowaną pozycję i cieszy się opinią niezawodnego łańcucha.
Według Messari Ethereum, zwłaszcza dziś, oparte na przyjaznym środowisku algorytmie Proof of Stake i stanowi atrakcyjną opcję inwestycyjną dla Wall Street. To ostatnie umocni jeszcze potencjalny
ETF spot dla etheru.
Solana - powrót do walki o żółtą koszulkę
W tym wszystkim nie można zapomnieć też o Solanie. Sieć ta przeżywa
ostatnio renesans. I także ma potencjał do stania się liderem na rynku blockchaina. Może i nie zagraża dziś pozycji Ethereum, ale co stanie się za parę lat?
Warto zwrócić na godne uwagi ulepszenia technologiczne, w tym
lokalne rynki opłat, czy ogólne reformy dot. działania tego łańcucha, które przyczyniły się do znacznego skrócenia przestojów Solany, zwłaszcza w porównaniu z niezbyt udanym pod tym kątem 2022 rokiem.
W 2024 r. nacisk zostanie położony na ulepszenia wydajności, rozwój "lekkich" klientów czy wdrożenie standardu tokena-22, który rozszerza funkcjonalności
Solany.
Komentarze