Vitalik Buterin sprzedał wszystkie tokeny MakerDAO. Odwet za ostatnie słowa twórcy projektu?

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, zdecydował się sprzedać wszystkie swoje udziały w tokenach MakerDAO. 
Powyższa decyzja wydaje się być skutkiem wpisu na blogu Rune'a Christensena, czyli współzałożyciela i CEO MakerDAO. To w tym miejscu przedstawił on długoterminowe plany przeniesienia projektu na nową platformę blockchain zwaną NewChain. Jaki ma to wpływ na rynek kryptowalut? //twitter.com/solana/status/1697689981282816341?s=20

Dlaczego Solana?

Christensen podał trzy główne powody, dla których zdecydował się na korzystanie z kodu źródłowego Solana dla NewChain. W pierwszej kolejności podkreślił jakość techniczną samego kodu wskazując na wydajność i optymalizację. Według niego dobrze to koreluje z celem NewChain, którym jest rozwiązanie problemów technicznych MakerDAO. Następnie zaznaczył, że odporność Solana i jej zdolność do pokonywania wyzwań budzą w nim zaufanie. Na końcu poinformował, że kod Solana został już pomyślnie sforkowany i dostosowany jako appchains. To znowu sugeruje, że MakerDAO mógłby podążać podobną ścieżką w rozwijaniu NewChain.

Co będzie Ethereum?

W odpowiedzi na pytania o swoje preferencje dotyczące Solana nad Ethereum Virtual Machine (EVM), Christensen przyznał, że: 
Choć EVM jest kluczowa dla tworzenia aplikacji zorientowanych na użytkownika, nie spełnia ona konkretnych wymagań zaplecza MakerDAO. 
NewChain będzie służyć jako zaplecze dla tokenomiki i zabezpieczeń zarządzania SubDAO projektu, podczas gdy tokeny MKR i stablecoin DAI będą nadal funkcjonować w sieci Ethereum.

Finansowe detale - Vitalik zyskuje

Na skutek tego Buterin sprzedał 500 tokenów MKR na protokole CoW. W ramach tej sprzedaży uzyskał 353 ETH (o wartości około 580 000 dolarów). Warto również zauważyć, że Buterin nabył początkowo 1071 tokenów MKR w kwietniu 2018 roku, kiedy ich wartość wynosiła 905 dolarów. Sprzedając tokeny po obecnej cenie 1 130 dolarów, zrealizował zyski rzędu około 27%. Czy to dużo? Lokata bankowa daje podobne stopy zwrotu, jednak nie zapominajmy, że Buterin traktuje udziały finansowe, jako osobiste zaangażowanie w projekt. 

Podsumowanie

Decyzja Buterina o sprzedaży jego udziałów w MakerDAO wydaje się być reakcją na zmiany strategiczne w projekcie, które mogą mieć długoterminowe konsekwencje dla ekosystemu blockchain. W tym roku nie jest to pierwsza niestandardowa czynność, którą on podejmuje w sektorze krypto. Ostateczne konsekwencje tego ruchu pozostają jednak niejasne.

Komentarze

Ranking giełd