USA: głosowanie ws. podatków od kryptowalut odbędzie się we wtorek

Amerykański senat zakończył rozmowy na temat kontrowersyjnych zapisów o opodatkowaniu kryptowalut, które znalazły się w ustawie infrastrukturalnej. Nie wprowadzono żadnych poprawek, a to oznacza, że prawdopodobnie już we wtorek (10.08) dojdzie do głosowania nad niezmienioną wersją projektu.  Przepisy, które mają na celu zebrać 28 mld dolarów, na finansowanie projektów infrastrukturalnych administracji Joe Bidena, mogą wyrządzić poważne szkody branży kryptowalut. Surowe wymogi związane z raportowaniem zaczną obowiązywać wszystkie firmy, które zostaną uznane za brokerów. Tutaj brakuje jednak jasnej definicji. W zależności od interpretacji za brokerów mogłyby zostać bowiem uznane zarówno giełdy i kantory kryptowalut, jak i emitenci niektórych tokenów. Według komentatorów ustawa zagraża także górnikom i walidatorom sieci, czyli osobom uczestniczącym w zatwierdzaniu transakcji. Objęcie tej grupy sprawozdawczością podatkową, nakładałoby na nią niemożliwy do spełnienia wymóg.

Pośpiech i propozycje poprawek

Podczas gdy sekretarz skarbu Jannet Yellen, miała naciskać na prawodawców, żeby przyjęli niezmienioną wersję ustawy, swoje poprawki zaproponowały dwie grupy senatorów. Pierwsza, w której skład wchodzą Cynthia Lummis, Pat Toomey i Ron Wyden, proponuje wyłączenie z ustawy górników, programistów oraz dostawców portfeli. Społeczność skupiona wokół rynku kryptowalut poparła te postulaty. Druga grupa senatorów, na której czele stoi Mark Warner, chce żeby sprawozdawczości nie podlegali górnicy sieci opartych na algorytmie Proof-of-Work oraz dostawcy sprzętu, jednak nie wspomina o walidatorach PoS. Jego propozycje spotkały się z krytyką ze strony szefa największej amerykańskiej giełdy kryptowalut - Coinbase, który nazwał je katastrofą. Wypowiedź Briana Armstronga poparł także prezes Tesli - Elon Musk. Do sprawy odniósł się również Jack Dorsey, CEO Twittera, który zwrócił uwagę, że brak zmian w ustawie, może doprowadzić do wypędzenia prężnie rozwijającej się branży z kraju.

Czy poprawki przejdą?

Pomimo propozycji obu grup może okazać się, że ustawa przejdzie bez żadnych poprawek. Jak zauważyła Cynthia Lummis, lider senackiej większości, Chuck Schumer, chce doprowadzić do szybkiego głosowania i nie pozwoli do powrotu do debaty nad poprawkami. Gdyby jednak do doszło do głosowania nad nimi, społeczność cyfrowych aktywów byłaby zadowolona z wyniku - stwierdziła. Trzeba zauważyć, że nawet jeśli ustawa zostanie przegłosowania w niezmienionej formie, jej wprowadzenie wymusi wcześniej szereg innych regulacji rynku, a nowe prawo nie zacznie obowiązywać natychmiast. O tym czy amerykańska branża kryptowalut ma powody do obaw, dowiemy się już jutro.

Komentarze

Ranking giełd