Turcja wykorzysta blockchain w usługach publicznych online

Turecki rządowy portal e-Devlet, w którym mieszkańcy kraju mogą uzyskać dostęp do szerokiej gamy usług publicznych, zastosuje technologię blockchain do weryfikacji tożsamości obywateli podczas logowania.
Fuat Oktay, wiceprezydent Republiki Tureckiej, poinformował o tych planach podczas konferencji Digital Türkiye 2023. Wiceprezydent powiedział również, że obywatele będą mogli korzystać z tożsamości cyfrowej opartej na blockchainie, aby uzyskać dostęp do aplikacji portfela elektronicznego.
- Dzięki systemowi logowania, który będzie działał w ramach aplikacji portfela elektronicznego, nasi obywatele będą mogli uzyskać dostęp do usług za pomocą cyfrowej tożsamości utworzonej w sieci blockchain - powiedział Fuat Oktay.
Według Oktaya, wprowadzenie aplikacji zbudowanej na technologii blockchain to rewolucja w zakresie cyfrowej administracji publicznej. Wskazał również, że usługi publiczne online będą bardziej bezpieczne i łatwiej dostępne dla większej liczby obywateli. Dodatkowo użytkownicy będą mogli przechowywać swoje cyfrowe informacje na telefonach komórkowych.

Ambitne plany bez przełożenia na rzeczywistość

Turcja już od kilku lat zapowiada wdrożenie kilku projektów opartych na technologii blockchain, ale jak dotąd niewiele z nich osiągnęło fazę rzeczywistej realizacji. Plany Turcji dotyczące krajowej infrastruktury blockchain sięgają 2019 roku, jednak poza kilkoma projektami proof-of-concept i testem cyfrowej waluty banku centralnego wykonanym po licznych opóźnieniach żaden z nich nie został zrealizowany. Zdaniem władz kraju, owoce ambicji związanych z technologią blockchain mają dopiero nadejść. Kulturalne centrum Turcji, jakim jest miasto Konya, prowadziło projekt emisji miejskiego tokena, który byłby wykorzystywany przez mieszkańców do płacenia za usługi publiczne, ale w ostatnich dwóch latach nie pojawiły się żadne nowe informacje w tej sprawie i projekt tokena wciąż nie wyszedł poza fazę teoretyczną.

Komentarze

Ranking giełd