Turcja wprowadzi surowe regulacje kryptowalut

Według Bloomberga, tureckie władze pracują nad projektem ustawy, która ustanowi dodatkową kontrolę nad lokalnym rynkiem aktywów cyfrowych. Przepisy koncentrują się również na giełdach kryptowalut, które powinny posiadać kapitał w wysokości co najmniej 100 mln TRY (6,1 mln USD), aby móc działać na terytorium kraju.
W ciągu ostatnich kilku lat Turcja i kryptowaluty stanowiły kontrowersyjne połączenie. Z jednej strony rząd prezentuje negatywne stanowisko wobec aktywów cyfrowych, krytykując ich zmienność i rzekome wykorzystanie w działalności przestępczej. Z drugiej strony z powodu galopującej inflacji w kraju coraz większa część miejscowej ludności stopniowo przesuwa swoją uwagę w kierunku bitcoina i altcoinów.

Wymogi dla zagranicznych giełd

Według doniesień serwisu Bloomberg, rządząca partia AK prezydenta Erdogana wprowadzi w najbliższych tygodniach projekt ustawy regulującej rynek kryptowalut. Przepisy powinny dać urzędnikom dodatkowe uprawnienia w zakresie monitorowania rynku. Rozważa się również opodatkowanie osób, które kupują kryptowaluty. Nie wiadomo jednak, czy krok ten zostanie zrealizowany, ani jaka będzie wysokość podatku. Projekt ustawy koncentruje się przede wszystkim na lokalnych platformach aktywów cyfrowych, ponieważ władze uważają, że powinny one posiadać kapitał w wysokości co najmniej 6,1 mln USD, aby móc prowadzić swoją działalność. Zagraniczne giełdy będą musiały również założyć lokalne oddziały, które będą mogły podlegać opodatkowaniu w Turcji. Władze mogą również umożliwić przechowywanie kryptowalut w bankach tureckich, aby uniknąć oszustw.

Trudna sytuacja ekonomiczna w Turcji

Według włdza zapowiadane przepisy będą miały na celu zwiększenie ochrony tureckich inwestorów w kryptowaluty. W zeszłym roku dyrektor generalny Thodex (lokalnej giełdy z prawie 400 000 klientów) - Faruk Fatih Ozer - uciekł z funduszami użytkowników o wartości nawet 2 mld USD. Platforma została zamknięta, a niektóre doniesienia wskazywały, że Ozer mógł ukryć się w Albanii. W zeszłym miesiącu turecka prokuratora zażądała ponad 40 tysięcy lat więzienia dla oskarżonych ws. Thodex, pomimo że jej prezes pozostaje wciąż na wolności. Sytuacja finansowa Turcji jest co najmniej niepokojąca. Waluta narodowa tego kraju wciąż osłabia się w stosunku do dolara amerykańskiego, a inflacja przekroczyła już 60% w skali roku.

Komentarze

Ranking giełd