To wielka szansa dla miningu BTC. Marathon Digital znalazło nowy sposób na zasilanie swoich koparek

Lider z branży wydobycia bitcoina robi ważny krok w stronę zmniejszenia wpływu tej działalności na naszą planetę. Marathon Digital ogłosiło właśnie, że nawiązało nowe partnerstwo, w ramach którego mining największej z kryptowalut jeszcze bardziej będzie skupiał się na energii z odnawialnych źródeł. Przedsiębiorstwo będzie ją pozyskiwać z metanu.
W czwartek, tj. 2 listopada, firma Marathon Digital, czyli jedna z największych na świecie puli wydobywczych bitcoina, poinformowała o przełomowych zmianach, jakie zachodzą w jej działaniach. Mając na celu jak największe ograniczenie wpływu miningu na środowisko oraz redukcję kosztów za energię elektryczną firma zamierza wykorzystywać zasoby metanu, który będzie pozyskiwany z wysypisk śmieci.

Marathon Digital stawia na metan

Działająca nieprzerwanie od 13 lat amerykańska firma Marathon Digital Holdings dołoży kolejną cegiełkę do ukrócenia narracji ze strony przeciwników bitcoina, jakoby ta kryptowaluta miała destrukcyjny wpływ na naszą planetę. Przedsiębiorstwo zawiązało kooperację z firmą Nodal Power, która zajmuje się zarządzaniem różnymi aktywami z zakresu energii odnawialnej. Ta natomiast będzie pochodzić z metanu emitowanego przez składowiska śmieci, który będzie przekształcany w prąd do zasilenia kopalni o mocy 280 kW w amerykańskim stanie Utah. Tym samym proces wydobywania nowych bloków Bitcoina będzie zmniejszał udział powstawania gazów cieplarnianych. Dlaczego ta właśnie forma jest świetnym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym? Przede wszystkim, emisja metanu pochodzącego z różnych odpadów komunalnych stanowiła w 2021 roku aż 14,3% ogólnej ilości tego gazu w Stanach Zjednoczonych. Jak udało się ustalić badaczom z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), daje to szerokie pole do manewru przy wykorzystaniu tego zasobu do produkcji energii elektrycznej. Co więcej, metan jest aż 80 silniejszym gazem cieplarnianym niż ten pozyskiwany z węgla. Kolejny argumentem świadczącym za słusznością skierowania się w stronę tej metody są właśnie kwestie ekonomiczne. Jak przekazał w opublikowanym komunikacie dyrektor generalny Marathon Digital - Fred Thiel - plan ten jest jednym z kluczowych elementów strategii, której celem jest redukcja kosztów operacyjnych w przypadku wydobywania kolejnych bitcoinów.
Metan naturalnie wytwarzany na wysypiskach śmieci, w bioodpadach, w wielu miejscach często pozostaje na mieliźnie. Pule wydobywające Bitcoina, taki jak Marathon, mają więc wyjątkową pozycję, aby pomóc przekształcić ten szkodliwy gaz w produktywne źródło czystej, odnawialnej energii
- komentuje przedsiębiorca.

Bitcoin staje się coraz bardziej ekologiczny

Jak wspomnieliśmy, wiele podmiotów atakuje branżę bitcoina zarzucając jej szkodliwy wpływ na środowisko. Naczelną organizacją w tym przypadku jest Greenpeace, które już powinno sobie dać spokój w kwestii bojkotu miningu i płatności w tej kryptowalucie. Ta międzynarodowa grupa aktywistów walczących o ochronę Ziemi mija się z prawdą w swoich kampaniach skierowanych przeciwko BTC. Niedawno nawet rozgniewali mocno jednego z amerykańskich doktorów, który poświęcił im bardzo długi wpis na X, w którym obnażył brak wiedzy członków Greenpeace oraz wskazał na wiele przekłamań w głoszonej przez nich narracji odnośnie miningu. O sprawie pisaliśmy w tym miejscu. Prawdą jest fakt, że światowe wydobycie największej z kryptowalut w pięćdziesięciu procentach pochodzi już ze źródeł odnawialnych. //twitter.com/Jamie1Coutts/status/1702232779294183548 Działania takich podmiotów, jak Marathon Digital, które szuka alternatywnych źródeł zasilania swoich maszyn, tylko potwierdza to, że branży kryptowalut ls naszej planety wcale nie jest obojętny.

Komentarze

Ranking giełd